Kendi işlerinin patronu olma fırsatı

Kendi işlerinin patronu olma fırsatı

222 ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜYE 65 BİN TL'YE KADAR HİBE DESTEĞİ

Aksaray’da dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan 222 Engelli ve Eski hükümlü vatandaş 65 bin TL'ye kadar kendi işlerini kurmaları için hibe desteği almaya hak kazandı.
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 yılı 4. Olağan toplantısı Vali Yardımcısı Yasin Ardıç Başkanlığında toplandı. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Meclis salonunda gerçekleşen toplantıda Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş tarafından 2020 yılı 9 aylık dönem içerisinde işgücü piyasası ve pandemi sürecinde istihdam konuları kurul üyeleri ile birlikte değerlendirildi.
2020 yılı 2’inci dönem başvuruları kapsamında 9 engelli ve 4 eski hükümlü vatandaşa farklı sektörlerde meslek sahibi olabilmek için 65 bin TL'ye kadar hibe çekleri dağıtıldı. Aksaray ilçe, belde ve köylerinde büyükbaş, küçükbaş hayvancılık, seracılık, restoran işletmeciliği, oto ve halı yıkama başta olmak üzere farklı alanlarda iş yerlerini açarak kendi işlerinin patronu oldular.
PANDEMİYE RAĞMEN 4.478
KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ
 
İşbaşı Eğitim Programları kapsamında, İl Müdürlüğünde 333 işbaşı eğitim programı başlatılan bin 162 katılımcı bulunuyor. Katılımcıların 620’si çoğunluğu ile kadınlardan oluşuyorken,   542’si ise erkeklerden oluşuyor.
Pandemi sürecine rağmen İŞKUR aracılığıyla 10 aylık dönemde 4 bin 478 kişi işe yerleştirildi. Aksaray’da pasif işgücü programları; işsizlik ödeneği, nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği kapsamında 63 milyon 910 bin 780 TL destek tahsis edildi.
İŞSİZ SAYISI 2019'A
GÖRE YÜZDE 18.1 AZALDI
Vali Hamza Aydoğdu'nun öncülüğünde yürütülen istihdam çalışmaları ve Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni yatırım yapacak olan firmalar ile dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli, genç, kadın istihdamına yönelik kurum ve kuruluşların iş birlikteliğinde sürdürülen çalışmalar 9 aylık dönemdeki verilere de yansıdı. Bu doğrultuda pandemi sürecine rağmen işe yerleştirmede ve Aksaray’ın TR71 bölgesinde işsizliği azaltan öncü illerden biri olması işsiz sayısının azalmasında da öne çıkıyor. Bu doğrultuda Aksaray’da işsiz sayısı 2019 yılına göre yüzde 18,1 azaldı.
Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Yasin Ardıç, Belediye Başkan Yardımcısı Hıfsı Peker, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Rafet Altınpınar, İl Tarım ve  Orman Müdürü Bülent Saklav, Ticaret İl Müdürü İsmail Sevim, OSB Müdürü Ayhan Ermiş, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Doğan Ceylan, İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile özel sektör temsilcileri, işçi ve işveren sendikaları katıldı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı