Kısa çalışma ödeneği 3 ay daha uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği 3 ay daha uzatıldı

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Mahmut Akkuş, kısa çalışma ödeneğinin uzatılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Kısa çalışma ödeneğinin pandeminin ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla 3 ay daha uzatıldığını ifade eden Akkuş, uzatma döneminde yeni başvuruların kabul edilmediğinin de altını çizdi.
Kısa çalışma ödeneğinin Cumhurbaşkanı Kararı ile 01 Nisan  -30 Haziran 2021 tarihlerini kapsayacak şekilde uzatıldığını kaydeden Akkuş, “ Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Ocak 2021 tarihine kadar pandemi gerekçesiyle kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan tüm sektörlerdeki işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Uzatılan sürede kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için yeni bir uygunluk tespiti yapılmayacaktır.31 Ocak 2021 tarihine kadar işverenleri tarafından kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunulmuş ve daha önce kısa çalışmadan yararlanan işçiler için, azami olarak uygunluk tespitinde belirlenen çalışılmayan süreler kadar bu haktan yararlanılabilir” dedi.
3 aylık uzatma için işverenlerden e-Devlet aracılığıyla yeni bir talep alınmayacağını aktaran Akkuş, “2021 Mart ayında uzatma kapsamında kısa çalışma uygulamasından yararlanan işyerlerinde çalışan işçiler için haftalık çalıştırılmayacak saat bilgisi “0” olarak İŞKUR tarafından otomatik uzatma yapılacaktır. İŞKUR İl Müdürlüğümüz tarafından işverenlerle en seri şekilde irtibata geçilerek ilgili dönemlere ilişkin fiilen çalışılmayan sürelere ilişkin bilgiler talep edilecektir.Covid-19 sebebiyle daha önce işyerinde kısa çalışma uygulayan ancak 2021 Mart ayında kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işverenlerin İŞKUR İl Müdürlüğümüz ile irtibata geçerek gerekli bilgileri vermesi gerekmekte, normal faaliyetine başladığı için uzatmadan faydalanmak istemeyen veya daha önce uygulanan çalışılmayan süreleri azaltmak isteyen işverenlerimizin de bu durumu yine İŞKUR İl Müdürlüğümüze bildirmeleri gerekmektedir. Aksi halde yapılacak yersiz ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır. Aynı dönem için hem kısa çalışma ödeneği hem de nakdi ücret desteğinden yararlanılma imkanı bulunmamaktadır. Bu sebeple Nisan ayı için nakdi ücret desteğine başvurmakla birlikte, kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması sebebiyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen işverenlerin nakdi ücret desteği başvurularını iptal etmeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı