Kişiye özel elbiseye talep artıyor

Kişiye özel elbiseye talep artıyor


Pek çoğumuz için artık bir nostalji olan ısmarlama terzilik yeniden canlanmaya başladı. Kişiye özel dikim yapan terzilere özellikle işadamlarından yoğun ilgi var.


Pek çoğumuz için artık bir nostalji olan ısmarlama terzilik yeniden canlanmaya başladı. Kişiye özel dikim yapan terzilere özellikle işadamlarından yoğun ilgi var.
Pek çoğumuz için artık bir nostalji olan ısmarlama terzilik yeniden canlanmaya başladı. Kişiye özel dikim yapan terzilere özellikle işadamlarından yoğun ilgi var. Üstelik siparişler sadece takım elbiseyle, gömlekle de sınırlı değil. Orta yaşın üzerindekiler hatırlayacaktır. Eskiden kişiye özel takım elbise, gömlek diken terziler vardı. Hazır giyim üretiminin yaygın olmadığı o dönemlerde hali vakti yerinde olanlar bu ihtiyaçlarını genellikle terzilerden karşılardı. Hatta bugün marka olmuş, onlarca mağazası olan ünlü firmaların bir kısmının geçmişi de işte bu ısmarlama terziliğe dayanıyor. İşte devri kapanmaya başlayan terzilik mesleği bu sıralar yeniden revaçta. Ancak günümüz terzilerinin eskilerden önemli bir farkı var.
Sayıları henüz bir elin parmaklarını geçmeyen bu terziler, iş dünyasına ve vatandaşlara ve gurbetçilere hizmet veriyor. Patronları ve takım elbiseleri üst gelir grubunu giydirenlerden biri de Terzi Cengiz Ertuğrul. Terzilik mesleğine çıraklıktan başlayan Ertuğrul, bir süre sonra kendi terzihanesini açarak el dikimi elbiseler üretmeye başlamış. Takım elbise dikimiyle başladığı işini zamanla çeşitlendirmiş, tek başına yetişemeyince kadrosunu genişletmiş. Bugün yanında 2 kişi çalışıyor. Atölyesinde müşterilerinin gömlek, pantolon ve takım elbise giyimle ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Öyle ki Ertuğrul’un ünü Türkiye sınırlarını bile aşmış. Müşterileri arasında Avusturya, Fransa, Almanya gibi ülkelerden de birçok işadamı, sanayici ve gurbetçiler var. Cengiz Ertuğrul, yurtdışından özellikle takım elbise gönderiyor. Kumaş ve kalitesine göre fiyatların değiştiğine belirten Cengiz Erdoğan, “İşletmemizde 4 çeşit ürününüz var her kişiye özel ürün üretip satıyoruz. Bizim diktiğimiz en hesaplı takım elbisemiz hazır takım elbiseden daha kaliteli ve dahadır. İlgi alaka her geçen yıl artıyor. Özelikle geçen yaz dönemi işlerimizin yüzde 70'ini yurt dışına yaptık. Bahar mevsimi ile işlerimiz hareketlenmeye başladı. Birçok ünlü markanın mağazalarda bin 500 lira olan takımı biz 750 liraya dikiyoruz.” diye konuştu. Haber-Foto: Erkan ALTUNTAŞ
 
 
 
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon