Kitap dolu bir gün

Kitap dolu bir gün

Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek ve zekayı geliştirmektir. Uygarlık yapısının temeli kitaptır… 

Aksaray’da genişleyen kitlesi ile faaliyetlerini sürdüren kitap kulübü üyeleri Kültürpark Gölbaşı Cafe’de olağan kitap değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. @kitapkulubumuz üyeleri toplantı kapsamında Avustralya kökenli ABD’li psikanalist ve psikiyatrist Wilhelm Reich’in 1948 yılında yayımladığı Dinle Küçük Adam adlı eseri değerlendirdi.
Yaşanan pandemi süreci nedeniyle ara verdikleri toplantılara kontrollü bir şekilde yeniden başladıklarını ifade eden Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Dr. Öğretim Üyesi Elif Hasret Kumcu, pandemi sürecini de kitap dolu geçirdiklerinin altını çizdi.
Kumcu; “Belirlediğimiz kitapları okuyarak üyelerimizle değerlendirmeler yapıyoruz. Bir araya geldiğimiz sohbet ortamlarında okuduğumuz kitaplar hakkında konuşuyoruz. Düzenlik olarak da bu etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. Amacımız bu tür faaliyetlerin artarak yayılmasına bir nebze de olsa katkı sunmaktır. Sosyal medya hesaplarımızda gezdiğimiz yerleri, gittiğimiz mekânları, yeme içme anları gibi paylaşımlardan ziyade okuduğumuz kitapları, kitaplarda ilgi duyduğumuz cümleleri paylaşarak farklı bir etkileşim ortamı oluşturuyoruz” diye konuştu.
KİTAP ÜZERİNE
Wilhelm Reich, bugün Dinle Küçük Adam adıyla okurlarına ulaşan eserini 1946’da yayımlanma amacı olmaksızın kaleme aldı. Yöneticisi olduğu Orgon Enstitüsü’nün arşivlerinde bulunan bu metin, iki yılın ardından kitap haline getirilerek okurlarına ulaştı. Günümüzde ise Dinle Küçük Adam, dünyanın en çok okunan psikoloji kitapları arasında yer alıyor.
Wilhelm Reich, eserinde küçük adam tipini oluşturanın, yapılan yanlışlar ve yozlaşmış düşünceler olduğunu aktarıyor. “Dinle küçük adam!” derken üretmek yerine fütursuzca tüketmeyi tercih eden, duygudan yoksun ve başkaları tarafından güdülen bireylere hitap eden yazar, aslında insanoğlunun hayvani yönüne sesleniyor. Bu aymazlıktan kurtulmanın yolunu ise eserinin sonunda etraflıca açıklıyor. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı