Kitre Bebek kursu açılıyor

Kitre Bebek  kursu açılıyor

Aksaray kültürü, kitre bebek yeniden yaşatılacak.
Pamuk, kumaş, tel ve geven otunun gövdesinden çıkan kitreden elde edilen yapıştırıcıyı kullanarak üretim yapan kadınlar, yaptıkları kitre bebekleri kursun tamamlanmasından sonra sergilerde beğeniye sunulacaktır.


 
Aksaray kültürü, kitre bebek yeniden yaşatılacak.
Pamuk, kumaş, tel ve geven otunun gövdesinden çıkan kitreden elde edilen yapıştırıcıyı kullanarak üretim yapan kadınlar, yaptıkları kitre bebekleri kursun tamamlanmasından sonra sergilerde beğeniye sunulacaktır.
Kitre bebekler Aksaray'ın sosyal ve kültürel yönünü folklorik değerlerine üç boyutlu olarak geleceğe taşıyan maharetli eller ile buluşan yoğun ilgi gören kitre bebek kursu Aksaray'ın yöresel kıyafet kültürünü Yaşatmaya çalışıyor Gülağaç ilçemizden sonra Güzelyurt ilçemizde de kadınlar bir taraftan düğünlerde ve Halk oyunlarında giyilen folklorik kıyafetlerin tasarımına minyatür şekilde gerçekleştirirken bir taraftan da ince işçilik isteyen kitre bebek tasarlayarak mesleki deneyim elde ediyorlar. Yapımında doğal malzemelerin kullanıldığı kitre bebekler önemli turizm potansiyeline sahip Aksaray Ihlara Vadisi, Selime katedrali başta olmak üzere Ören yerlerinde sergilenmesi ve pazarlanması ayrıca kooperatifleşme yoluna giderek Kırsal alanda yaşayan dezavantajlı Kadınlara yönelik eğitimler ile e-ticaret aracılığıyla girişimci yönlerinin artırılması hedefleniyor.
KADIN İSTİHDAMINA İŞKUR’DAN DESTEK
Aksaray İş-Kur Müdürü Mahmut Akkuş, tek temennilerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında geleneksel el sanatlarına sahip çıkarak bilhassa dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kadınlara yönelik mesleki deneyim kazandırılması, girişimci yönlerinin arttırılması, kooperatifleşmeye gidilerek e-ticaret ve pazarlama imkânlarından faydalanmalarını sağlamak olduğunu söyledi.
Akkuş; “İlimiz kadın istihdamında Türkiye genelinde 7. sırada yer almaktadır.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk'un müjdesini verdiği kadın istihdamı açısından önemli olan işte anne projesi ilave istihdam teşviği, yarım çalışma, aktif işgücü programlarımız ile çocuk bakım desteği projeleri de ilimizde kadınların daha fazla Çalışma Hayatında yer almasını sağlayacaktır.”dedi.
GELENEKSEL EL SANATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
Açılacak kurs ile ilgili de bilgiler veren Akkuş; “Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda unutulmaya yüz tutmuş geleneksel mesleklerimizi korumak ve yaşatmak maksadıyla Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından bugüne kadar halı dokuma, tülü dokuma, sepet örücülüğü, folklorik kitre bebek yapımı, takı imalatına kadar pek çok alanda meslek edindirme kursları Aksaraylılar ile buluştu. 20 kişinin eğitim alacağı kitre bebek kursunda İŞKUR tarafından günlük 40 TL cep harçlığı ile iş kazası, meslek hastalığı genel sağlık sigortası karşılanmaktadır. Kitre bebeklerin kooperatif aracılığı ile Yurtiçi ve yurtdışında pazarlanması planlanmaktadır.
Burası Aksaray burada İş Var sloganıyla geleneksel el sanatları içerisinde yer alan kitre bebek kursları ile dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan Kadınlara yönelik olarak düzenleyeceğimiz bu kursta aynı zamanda Turizm bölgelerindeki hediyelik eşya ihtiyacının karşılanması,e-ticaret ile kadınların işgücü piyasasında daha fazla yer alması hedefleniyor.”diye konuştu. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon