Kitre bebekler kadınların geçim kaynağı oluyor

Kitre bebekler kadınların  geçim kaynağı oluyor


Aksaray’ın Güzelyurt İlçesinde 22 kursiyerin katıldığı kursta ince sanatkârlık gerektiren Kitre Bebekler hünerli ellerle adeta can buluyor.


Aksaray’ın Güzelyurt İlçesinde 22 kursiyerin katıldığı kursta ince sanatkârlık gerektiren Kitre Bebekler hünerli ellerle adeta can buluyor.
Pamuk, kumaş, tel ve geven otunun gövdesinden çıkan kitreden elde edilen yapıştırıcıyı kullanarak üretim yapan kursiyer kadınlar, yaptıkları Kitre Bebekleri kurs bitiminde sergileyecek.
Aksaray'ın sosyal ve kültürel yönünü folklorik değerlerini üç boyutlu olarak geleceğe taşıyan Kitre Bebek yapım kursu maharetli ellerden yoğun ilgi gördü. Kitre Bebekler ayrıca Aksaray'ın yöresel kıyafet kültürünü de yaşatmaya çalışıyor. Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Güzelyurt Kaymakamlığı, Güzelyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde Güzelyurt Belisırma'da düzenlenen kursta kadınlar bir taraftan düğünlerde ve halk oyunlarında giyilen folklorik kıyafetlerin tasarımını minyatür şekilde gerçekleştirirken, bir taraftan da ince işçilik isteyen Kitre Bebekleri tasarlayarak mesleki deneyim elde ediyor. Yapımında doğal malzemelerin kullanıldığı Kitre Bebeklerin önemli turizm potansiyeline sahip Aksaray Ihlara Vadisi, Selime Katedrali başta olmak üzere ören yerlerinde sergilenmesi ve pazarlanması için kooperatifleşme yoluna gidilmesi ve kırsal alanda yaşayan dezavantajlı kadınlara yönelik eğitimler ile e-ticaret aracılığıyla girişimci yönlerinin artırılması hedefleniyor.
“Kadınlar Kooperatifleşecek”
Konuyla ilgili açıklama yapan İŞKUR İl Müdürü Mahmut Akkuş “Temennimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında geleneksel el sanatlarımıza sahip çıkarak bilhassa dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kadınlara mesleki deneyim kazandırılması, girişimci yönlerinin arttırılması, kooperatifleşmeye gidilerek e-ticaret ve pazarlama imkânlarından faydalanmalarını sağlamaktır. İlimiz genç ve kadın istihdamında Türkiye genelinde ilk 10 içinde yer almaktadır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk'un müjdesini verdiği kadın istihdamı açısından önemli olan ‘İşte anne projesi’ ile çocuk bakım desteği projeleri de ilimizde kadınların daha fazla çalışma hayatında yer almasını sağlayacaktır” dedi.
“Pek Çok Kurs İle Buluşturduk”
“Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda unutulmaya yüz tutmuş geleneksel mesleklerimizi korumak ve yaşatmak maksadıyla, Gülağaç Kaymakamlığı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bugüne kadar halı dokuma, tülü dokuma, sepet örücülüğü, folklorik Kitre Bebek yapımı, takı imalatı gibi pek çok alanda meslek edindirme kurslarını Aksaraylılar ile buluşturdu” diyen Akkuş “22 kişinin eğitim aldığı Kitre Bebek kursunda İŞKUR tarafından günlük 30 TL cep harçlığı ile iş kazası, meslek hastalığı, genel sağlık sigortası karşılanmaktadır. Kitre Bebeklerin kooperatif aracılığı ile yurt içi ve yurt dışında pazarlanması planlanmaktadır” ifadelerini kullandı. Güzelyurt Kaymakamı Muhammet Tugay, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş, Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu, Güzelyurt İl Genel Meclisi üyeleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Keçeci’nin katıldığı programda 22 kursiyere sertifikalarını dağıtıldı. Kursiyerler tarafından yapılan geleneksel el sanatları sergi açılışı ise vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. (Haber merkezi )
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı