Kömür sobalarına dikkat!

Kömür sobalarına dikkat!

‘Karbonmonoksit zehirlenmelerine maruz kalmamak için soba yakılan odanın sık sık havalandırılması şart’

“YANAN SOBAYA ÜSTTEN KESİNLİKLE YAKIT TAKVİYESİ YAPILMAMALI”
Kış mevsimiyle yakılmaya başlanan sobalar özellikle lodoslu havalarda, doğru kullanılmadığı zaman istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Kömür sobalarında lodosun geri tepmesi nedeniyle dışarı çıkamayan, renksiz, kokusuz ve tatsız olduğu için fark edilmesi güç olan karbonmonoksit, zehirlenmelere neden oluyor.
Aksaray’da 80 yıllık dede mesleği olan kömürcüğü devam ettiren 45 yaşında ki Mehmet Baysal, kömür sobası kullananları dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Baysal, kış aylarında artan, kömür sobasından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu. Baysal, her yıl yüzlerce kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini belirtip, bulunulan ortamların sık sık havalandırılması gerektiğini söyledi.
Baysal: “Ortamdaki karbonmonoksit oranı arttığında vücuda giren karbonmonoksit kana daha çabuk geçip oksijenin vücuda girişini engelliyor ve zehirlenmeye yol açıyor. Sonuç olarak beyin gibi hayati organlar beslenemez ve bu nedenle insanın hayatı tehlikeye girmiş olur. Ortamdaki karbonmonoksit gazı yüksekliğinden ise en çok yaşlılar, çocuklar, sigara içenler, gebeler, kansızlık öyküsü olanlar, kronik akciğer ve kronik kalp hastalığı öyküsü olanlardır" dedi.
‘GEBELER, YAŞLILAR VE ÇOCUKLARDA
GAZDAN ETKİLENME DAHA YÜKSEKTİR’
Karbonmonoksit zehirlenmelerine maruz kalmamak için soba yakılan odanın sık sık havalandırılmasının şart olduğunu kaydeden Baysal, karbonmonoksitten zehirlenenlerin, durumu nasıl anlayacağını da anlattı.
Baysal, şunları söyledi: "Herkeste aynı şikâyetler görülmeyebilir. Olayın gelişim şekli, maruz kalma süresi, miktarı, şikâyetlerin şiddeti yönünden önemli faktörlerdir. Örneğin; gebeler, yaşlılar ve çocuklarda gazdan etkilenme daha yüksektir. Vatandaşın şüphe duyması çok önemli. Karbonmonoksit zehirlenmesinin özellikle erken dönemde ortaya çıkan bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik gibi şikâyetler ortaya çıkabilmektedir. Bu şikâyetleri yaşayan kişi sobalı evde yaşıyorsa, gazdan zehirlendiğinden şüphelenmeli ve en yakın acil servise başvurmalıdır"
Baysal, alınması gereken diğer önlemleri ise "Mutlaka baca ve boru temizlikleri zamanında yapılmalı. Yanan sobaya üstten kesinlikle yakıt takviyesi yapılmamalı. Yatmadan önce kesinlikle sobaya yakıt konulmamalı. Lodoslu havalarda, sobalı odada kesinlikle yatılmamalı. Soba yakılan odanın havalandırılmasına dikkat edilmeli" diye sıraladı.
‘KÖMÜRÜN BOYUTU 18-150
MİLİMETRE ARASINDA OLMALI’
Kömürdeki kül oranının düşük olmasına dikkat edilmesini isteyen Baysal, "Kömür satın alırken boyutuna lütfen dikkat ediniz. Kömür boyutu yerli ve ithal kömürde 18-150 milimetre arasında olmalıdır. Kömürün boyutu ızgara aralığından küçükse, kömürler ızgara altına düşer. Böylece kömür yanmadan ızgara arasından küllüğe düşer, yanmayan kömüre fazla bedel ödenmiş olur. Büyük boyutlu kömürler ise doğru olarak işlenmemiş, bünyesinde fazla miktarda kükürt, kül ve nem içeriyor demektir" ifadelerine yer verildi. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı