Kore gazisi 67 yıl sonra madalyasını aldı

Kore gazisi 67 yıl sonra  madalyasını aldı


 1952 yılında Kore Savaşı’nda mücadele ederken şarapnel parçasıyla yaralanarak gazi olan 88 yaşındaki gözleri görmeyen Kore Gazisi Ömer Oymak, madalyasını 67 yıl sonra kelime-i şahadet ile aldı.Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde ikamet eden 88 yaşındaki Malul Kore Gazisi Ömer Oymak’a Kore Gazi Madalyası takdim edildi. Sultanhanı ilçesi Sultanhanı kervansarayı önünde takdim edilen madalya takdimine Sultanhanı Kaymakamı Murat Karasu, Aksaray Gaziler derneği Başkanı Mustafa Dağ, Gaziler ve Kore Gazisi Ömer Oymak’ın ailesi katıldı.
Aksaray Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Dağ, Kore Gazisi Ömer Oymak’ın Kore Savaşı’nda mücadele ettiğini belirterek, “Aksaraylı, Sultanhanı ilçesi 1931 doğumlu Himmet oğlu Ömer Oymak, 1952 tarihinde Kore Savaşı’na katılmış, halen Aksaray ili Sultanhanı ilçesinde yaşamakta, malul gazi olarak yaşamını sürdürmektedir. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ankara Genel Merkezinden kendisine Kore Madalyasını getirdik. Madalyayı kendisine takdim ettik. Gazimiz, Kore’de 1952 yılında İzmir Seferihisar’dan hareket ederek 3 ayda Kore'ye gidiyor, 9 ay Kore'de kaldıktan sonra 3 ayda geri dönmüştür. Kore Savaşı’nda 1,5 yıl devam etmiş savaşa. Aksaray ilini temsilen şu anda Sultanhanı ilçesinde yaşamaktadır. Kendisinin talebine istinaden madalyasını verdik. Teşekkür ediyorum. Ebediyete intikal eden tüm aziz şehitlerimizi, gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum. Hayattaki gazilerimize sağlıklı huzurlu uzun ömürler diliyorum” dedi.
Kelime i şahadet getirerek madalyasını aldı
Gazi olduktan sonra görme yetisini de kaybeden Kore Gazisi Ömer Oymak ise "Allah’ım evlatlarımızı korusun. Hazreti Muhammet yardımcıdır. Her yerde bizi koruyacak cenabı Allah’tır. Allah’ımız birdir, Peygamberimiz haktır" diyerek kelime-i şahadet getirdi.
Sultanhanı Kaymakamı Murat Karasu, “Gazimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. 1950’li yıllarda Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye saldırması üzerine Birleşmiş Milletler Ülkesi olan Türkiye’den de asker istenmesi üzerine 1950’li yıllarda Türkiye’de Kuzey Kore’ye, Güney Kore’ye asker göndermiştir. Asker gönderen 16 devletten biridir. Bu vesile ile bu insanlarımız orada gözlerini kırpmadan vazifelerini güzel bir şekilde yerine getirdiler. Ülkelerini en iyi bir şekilde temsil ettiler. Bu vesile ile huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyoruz. Sağlıklı uzun ömürler diliyoruz” diye konuştu. (İHA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı