Korona virüs çocuklara nasıl anlatılmalı

Korona virüs çocuklara nasıl anlatılmalı

Dünyada birçok ülkeyi etkileyen ‘KOVID-19’ adlı korona virüsün yayılması ile ilgili her gün başta sosyal medyada ve tüm haber kanallarında yeni haberler çıkıyor. Tüm bu bilgi kirliliği de kaygıyı ve korkuyu tetikleyerek, tüm dünyada panik yaşanmasına sebep oluyor.
Korku, kaygı ve paniğin hüküm sürdüğü bir ortamda, çocuklarla nasıl iletişim kurulması gerektiğini Psikolojik Danışman ve Rehberlik Uzmanı Sevda Altınkaya, gazeteniz Aksaray Egemen’e anlattı.
‘SAKİN KALARAK VE DOĞRU
ÖNLEMLERİ ALMALIYIZ’
Ebeveynler bir durum karşısında ne kadar kaygılı ise, çocukların bundan etkilenme olasılığının o kadar arttığını vurgulayan PDR Uzmanı Sevda Altınkaya: “Okul öncesi dönemdeki çocuklar, bu tip durumları somut olarak anlamlandıramadıkları için, olayları ebeveynlerinin davranışlarına bakarak yorumlarlar. Ebeveyn kaygılı, endişeli ve stresli ise çocuk da benzer bir tutum içine girer. Sakin kalmak ve doğru önlemleri almakla işe başlayabiliriz. Kendi endişelerimizi gidermekte zorlandığımız bu gibi dönemlerde, çocuklarımızdan bilgi saklamak ya da duygularımızı göstermemeye çalışmak yerine, onlara karşı samimi ve açık olabiliriz. Yaşlarına uygun bir dille, onlarla konuşmak, belirsizliğin getireceği kaygı ve korkunun önüne geçer” dedi.
‘HER OKUDUĞU BİLGİYE
İNANMAMASI
GEREKTİĞİNİ ANLATIN’
Evde sürekli haber kanallarının açık olmamasına dikkat etmek gerektiğine değinen Altınkaya: “Çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda, yüksek endişe ya da felaket senaryoları içeren konuşmalar yapmamaya özen gösterin. Bilgiyi nereden alacağınızı iyi değerlendirin ve güvendiğiniz haber kaynaklarını belirleyip, sınırlandırın. Emin olmadığınız hiçbir bilgiyi paylaşmamaya dikkat edin. Çocuğunuz sosyal medya kullanıyorsa, ona da her okuduğu bilgiye inanmaması gerektiğinden ve doğru bilgiyi nasıl seçeceğinden bahsedin. Unutmayın ki, bu gibi durumlarda olayın kendisinden çok, yayılma hızı ve şekli insanları kaosa sürüklüyor. Okul öncesi dönemdeki çocuğunuza çok detaylı ve somut bilgi vermek yerine, daha basit bir dille, kısa ve net ifadeler kullanmaya çalışın” şeklinde konuştu.
‘SEMBOLİK OYUNLARLA HASTALIĞI
VE ÖNLEMLERİNİ ANLATABİLİRSİNİZ’
PDR Uzmanı Altınkaya: “Küçük yaşlarda oyunlaştırarak, oyuncaklar üzerinden anlatabilirsiniz. Mümkünse açık havada oyunlar oynayabilirsiniz. Sembolik oyunlarla hastalığı ve önlemlerini anlatabilirsiniz. Evinizde kendi önlemlerinizi (kişisel hijyeniniz, el yıkama, kıyafetlerin temizliği, hapşırma/öksürme gibi) belirleyebilir ve bunu çocuğunuzun da dâhil olduğu bir aile sohbetinde konuşabilirsiniz” dedi.
‘HASTALIKLAR KARŞISINDA PANİKLEMEYİN’
“Beta, Influenza gibi hastalıklar karşısında paniklemeyip, çocuğunuza bunların mevsimsel hastalıklar olduğu, sağlıklı beslenme ve dinlenmenin öneminden bahsedebilirsiniz” diyen Altınkaya, şunları kaydetti: “Sakin kalmaya çalışmak, panikle hareket etmemek, durabilmek bu dönemlerde özel önem taşıyor. Tüm bunları yapabilmek için de meditasyon, yoga, mindfulness gibi pratiklerden yararlanılabilir. Bunları çocuklarla birlikte yapabilirsiniz. Fiziksel sağlığımız kadar, psikolojik sağlığımızı korumanın da önemli olduğunu unutmayalım ve son olarak tek başımıza başa çıkamadığımızı ve ruhsal olarak iyi hissetmediğimizi hissettiğimiz anlarda profesyonel destek alabiliriz. Çünkü kendimize yaptığımız her yatırım, çocuğumuza da fayda sağlıyor.” Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı