Küçükbaş hayvancılığın merkezi Aksaray olacak

Küçükbaş hayvancılığın merkezi Aksaray olacak

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk proje ile mevcut koyun yetiştiricilerinin güçlendirilmesini ve sürülerini büyütmelerini amaçladıklarını söyledi

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla başlatılan ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ Projesi yoğun talep gördü.
Aksaray Valiliği öncülüğünde, küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi, yerli üretimin yaygınlaştırılması ve maddi durumu zayıf olan üreticilerin maddi imkânlarının yükseltilmesi amacıyla hayata geçirilen projeye bin 200 kişi başvuru yaptı. Proje kapsamında Ziraat Bankası tarafından üreticilere 100 bin TL destek verilecek. Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, projenin Aksaray Valiliği ve Ziraat Bankası Bölge Başkanlığı ile birlikte Tarım İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde gerçekleştiğini söyledi.
Aktürk, “Proje Valimiz Hamza Aydoğdu’nun talimatları doğrultusunda gerçekleşmeye başladı. Bu projenin hayat geçirilmesi için Valilik tarafından onaylanması gerekiyor. Türkiye’de birçok valilikte bu proje kabul edilmedi.  İç Anadolu Bölgesinde Konya’da, Ankara’da, Kayseri’de, Niğde’de, Kırşehir’de, Çankırı’da, Yozgat’ta bu proje uygulanmıyor. Proje sadece Aksaray, Kırıkkale ve Karaman Valilikleri tarafından kabul edilerek hayat geçirildi” ifadelerini kullandı.
AKSARAY’DA BİN 200 KİŞİ BAŞVURU YAPTI’
Tokat ilinde pilot bölge olarak uygulanmaya başlanılan projeye 2 yılda 800 kişi tarafından Aksaray’da ise projeye 2 ayda bin 200 kişinin başvurduğunu vurgulayan Aktürk; “Bu başvuruların 800 tanesini Tarım İl Müdürlüğümüz tarafından değerlendirildi. Şartlara uymayan az sayıda kişinin başvurusu reddedildi. Başvurusu onaylanan kişiler Ziraat Bankasına bildirildi.  Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte 100 bin hayvanı Aksaray’a kazandırmayı planlıyoruz. Projeye başvurular Mart ayından itibaren yeniden başlayacak” dedi.
 
 
KÜÇÜKBAŞ HAYVAN
 VARLIĞI ARTIYOR
Projenin temel amacının ekonomik durumu zayıf olan üreticilere destek olmak olduğunun altını çizen Aktürk;  “Proje kapsamında üreticilere faizsiz 7 yıl ödemeli 100 bin TL gibi ciddi bir maddi yardımda bulunuluyor. 100 bin TL ile en az 60 koyun almaları gereken üreticilere koyun başı bin 750 TL maddi destek sağlanıyor. Koyunların 6 aydan büyük 2 yaşından küçük olma şartı var. Üreticiler hipoteksiz, sadece 2 kefil ile Ziraat Bankasından bu krediyi kullanabiliyorlar. Maddi durumu yeterli seviyede olmayan ve üretmek isteyen vatandaşlarımız bu krediden yararlanıyorlar” şeklinde konuştu.
Projeden yararlanabilmek için gerekli şartların sağlanması gerektiğini aktaran Aktürk sözlerine şu şekilde devam etti “Destekten yararlanabilmek için hayvancılığı sürdürmek veya birkaç sene önce bırakılmış olması gerekiyor. İhtiyacı olmayanların devletin teşvik ve kredilerinden faydalanmaması gerektiğini birçok kez dile getirdik. Bu projeyi Türkiye’de küçükbaş hayvancılık için kredi noktasında yapılmış en büyük proje olarak görüyoruz. Aksaray’da küçükbaş üreticileri olarak devletimizden Aksaray’a yılda 15 milyon TL tutarında ciddi bir destek alıyoruz. Bu normal olarak bakanlığımızdan aldığımız bir destek fakat ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesi Valilik tarafından oluşturulan bir proje, bu projeyi Tarım Bakanlığı tavsiye ediyor ama bu iş ile ilgili işlemleri Valiliğe bırakıyor. Valilikler bu projeyi değerlendiriyor, uygun gördükleri takdirde imzalıyor. Aksaray Valimiz Hamza Aydoğdu, bu projeyi ‘Vatandaşımızın iyiliği için gerçekleştireceğiz, üreticimizin yanında duracağız’ diyerek protokolü imzaladı. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı