Küçükbaşta satışlar yüz güldürüyor

Küçükbaşta satışlar  yüz güldürüyor

Pandemi döneminde koyun ve kuzu satışlarının Aksaray’da güzel olması, üreticileri sevindiriyor. Sevinçli köyünde koyun üreticisi Hikmet Sağlam, talep ve fiyat olgusunun tatmin edici olduğunu söyledi.
Baba mesleği olan çobanlığı severek yaptığını ifade eden Sağlam; “120 tane koyunum var. Bu koyunlar ile çiftçilik yaparak geçimimi sağlıyorum.  Koyunlarımı meralarda ve arazilerde haftanın yedi günü otlatıyorum. Koyun ve kuzu fiyatları ile talep oldukça iyi durumda. Kuzular 800 ile 900 arası koyunlar ise bin 500 TL’den gidiyor. Köyümüzde koyunculukla geçimini sağlayan birçok aile var. Son yıllarda sağım yapmıyoruz. Çünkü süt sağım ile yoğurt ve peynir işi oldukça zahmetli olduğu için bizde, kuzularımız daha iyi gelişsin diye sütün tamamını kuzulara emdiriyoruz. Bu sayede kuzularımız daha çabuk gelişiyor ve daha sağlıklı oluyor” dedi.
Koyunculuğun zor ve meşe katli bir meslek olduğunu belirten Sağlam şöyle konuştu: “Bizim işin bayramı yok ve bu koyunlar günlük meralarda yayılıyor. Birde yasaklarda doğada koyunların peşinde gün boyu dolaşarak onları otlatarak günlerimizi geçirdik. Arpa ve buğday hasadı da yapıldıktan sonra ise tam gün koyunlar meralarda otlatmaya başlayacağız. Küçükbaş hayvan yetiştiricileri olarak çalışarak ve üretmeyi sürdürüyoruz. Bu yıl şükür bizim bölgemizde otumuz iyi durumda. İnşallah önümüzdeki günlerde yağış alırız ve otlarımız daha iyi olur diye tahmin ediyorum” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı