Kültür evi geçmişe ışık tutuyor

Kültür evi geçmişe ışık tutuyor

Aksaray kültürünü, geleneklerini, göreneklerini, yaşam tarzlarını, sosyal hayatı yansıtan bir müze haline getirilen Kültür Evi alışılagelmiş müzeciliğin dışında her odası ayrı bir kültürü yansıtan heykellerle desteklenen, adeta yaşanan mekânlara dönüştürüldü. Evin oluşması sırasında Aksaray'ın köy, kasaba ve ilçelerinin tamamı gezilerek sosyal hayat incelenmiş ve eşyalar kullanılarak döşenen, eski Vali Konağı'nın her odası ayrı ayrı hikâyelere barındırıyor.
2007 yılında buyana Aksaray’ın kültürel ve tarihi değerlerini barındıran Kültür Evi ücretsiz olarak hizmet veriyor. Öğrenci ve yerli turistlerin sürekli ziyaret ettiği Kültür Evi üniversitede eğitim gören tarih öğrencilerine de yardımcı oluyor. Kimi zaman bireysel kimi zamanda rehberler eşliğinde ziyaret edilen, kültür mirası her ziyaretçisini hayran bırakıyor.
Kültür evine günlük ortalama 100 kişi ziyaret ediyor. Ziyaretçiler Aksaray mutfağından, halısını, geçmiş dönemde kullanılan el aletlerinden, eski paralara kadar binlerce ürünü bünyesinde barındırıyor. Ürün bağışlayanların ise isimleri ürünü üstüne yazılıyor. Kültür evine çevre ilerden de ziyaretçilerin geldiğini belirten yetkiler. Bu kültür evindeki ürünlerin şehir genelinde kullanılan ürünleri sergiliyoruz." dedi. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon