Kurban Bayramı’nda bu kurallara dikkat!

Kurban Bayramı’nda bu kurallara dikkat!

Aksaray Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara dikkat etmeleri gereken hususlarda uyarılarda bulundu.
Kurban Bayramı’nın dini vecibelerini sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldız, “Ülkemizde deve, manda, tosun ve inek gibi büyükbaş ile koyun ve keçiler kurbanlık olarak kesilmekte. Kurban Bayramı’nda kesilen hayvan sayısı hayvan varlığımızın yüzde 20’sine denk geliyor. Kurbanın büyükbaşta 2 yaşını, develerde 6 yaşını, koyun ve keçilerde ise annesinin boyuna ulaşmış veya 1 yaşına girmiş olması lazım. Kurban Bayramı, dini vazifelerin yerine getirilmesinin yanında, toplum sağlığını birinci derecede ilgilendiren bir olaydır. Bunun için vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan temin ederken, keserken ve kesim sonrası uyulması gereken kurallara dikkat etmesi gerekir” diye konuştu.
‘KÜPELİ VE PASAPORTU OLAN
HAYVANLAR TERCİH EDİLMELİ ‘
Yıldız kurban alırken kimliklendirilmiş ve pasaportu olan hayvanların tercih edilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Hayvan pazarında kimliği belli ve küpeli bir hayvan alırken vatandaşların kurbanın fiziksel durumunu da incelemesi gerektiğini aktaran Yıldız, “Vatandaşlarımızın burun akıntısı, öksürme, soluma, tüylerde dökülme, topallama ve boynuzu kırık hayvanları tercih etmemeleri gerekiyor. Vatandaşlarımız herhangi bir durumla karşılaşırlarsa pazarda Tarım İl Müdürlüğü ile veterinerler odasının kurmuş olduğu stantlarda ücretsiz hizmet veren veteriner arkadaşlardan hayvanların sağlığı ile bilgi alabilirler. Bir akciğer rahatsızlığı, brusella, çiçek ve uyuz gibi durumları veteriner arkadaşlarımız muayene sonucu tespit edebilir. Bunun yanında gebe hayvanlara kesinlikle dikkat etmeleri gerekiyor. Gebe hayvanların kurban edilmesi yasak” şeklinde konuştu.
‘ETLER 6 SAAT BEKLETİLMELİ’
Kesim sonrası elde edilen etlerin el içi büyüklüğünde parçalara ayrılarak, en az 6 saat dinlenmeye bırakılması gerektiğinin kaydeden Yıldız, “Hayvanların kasları, kesimden 6 ila 24 saat sonra ölüm sertliği halini aldığı için dinlendirilmesi gerekiyor. Bunun yanında elde edilen, deri, bağırsak ve sakatatlar eğer çöpe atılacaksa, sağlam bir poşet içerisine alarak çöpe atmaları tavsiye ediyoruz. Çünkü hayvanlardan insanlara geçen 200’ün üzerinde hastalığın engellemesi adına bu durama çok dikkat edilmesi gerekiyor” dedi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı