Kurban etini saklarken bu hataları yapmayın

Kurban etini saklarken bu hataları yapmayın

Kurban etinin nasıl muhafaza edilmesi gerektiği hakkında bilgi veren uzman kasaplar, etin buzdolabı veya derin donduruculara konulmadan önce muhakkak en az 6 saat dinlendirilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundular.
Aksaray’da 30 yıldır kasaplık yapan Hüseyin Yerli, “Kurban Bayramı arifesinde kesim ve parçalama işi için randevular almaya başladık. Küçükbaş kesimini 80 ile 100 TL büyükbaş kesimini ise 500 ile bin TL arasında yapıyoruz” dedi.
‘KESİLEN ETİN 24 SAAT
DİNLEMESİ LAZIM’
Kurban Bayramı’nın salgın ve ibadet açısından titizlikle yapılması gerektiğini belirten kasap Yerli, “Lütfen kurallara mutlaka uyalım, randevulu kesim yapalım ayrıca kesilen etin 24 saat dinlemesi lazım. Fakat yaz mevsimi ve havaların sıcak olması nedeni ile vatandaşlarımızın etlerini serin yerde en az 6 saat dinlendirmelerini tavsiye ediyoruz. Vatandaşlarımız kesilen eti anında poşetlere dolduruyor ve buzdolabına atıyor. Bu çok yanlış bir hareket. Et kesildikten sonra sıcağıyla direkt olarak dolaba atılmaz. Kasaplarımız bayram boyunca açık, vatandaşlar kurban etlerini burada işletebilir ve kıymalarını da çektirebilirler. Birde kurban kesildikten sonra zaten yıkanır. Ancak et pişmeden önce yıkayıp pişirildiği zaman etin proteini ölür. Sadece hayvan kesildikten sonra et üzerindeki pislik ve kılı gitsin diye yıkanır" şeklinde konuştu.
‘BUZDOLAPLARI DA BAYRAMDA
DİNLENDİRİLİP VE TEMİZLENMELİ’
Donan etin çözündükten sonra tekrar dondurulmaması gerektiğine dikkat çeken Yerli, “Kurban etinin uzun süreli saklanması için işledikten sonra kullanacağınız şekilde bölüm bölüm dondurulmalı. Birde etler dondurucuya en fazla 250 gramlık küçük parçalar halinde koyulmalı. Parça et evdeki buzluklarda uzun süre saklanabilir. Çünkü donan et şoklanıyor. Ama et sıcak haliyle dolaba atılırsa yeşerme yapıp kokmaya başlar. Dolap veya dondurucularımızda yer varsa eti büyük parçalar halinde saklayalım. Parça eti dolapta uzun süre saklayabilirsiniz ama eti kuşbaşı, kıyma gibi işletip dolapta saklarsanız çözünmediği sürece çok uzun süre saklayabilirsiniz. Kurban Bayramı öncesi buzdolapları da dinlendirilip, temizlenmeli. Birde buzdolaplarını buzluklarını aşırı şekilde doldurmayın. Çünkü aşırı doldurulduğu zaman dolabın iç kısmında et donmuyor, 2 veya 3 gün sonra buzlukta bulunan etlerde kokuşmalar oluyor. Bu konuda da vatandaşlarımız dikkatli olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı. Foto- Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı