‘Kurban vasfında hayvan kalmadı’

‘Kurban vasfında  hayvan kalmadı’

KURBAN BAYRAMINDA KÜÇÜKBAŞA TALEP SEVİNDİRDİ

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Mahmut Aktürk, Kurban Bayramı'nda kesilen küçükbaş hayvana ilginin üreticileri sevindirdiğini söyledi. Kurban Bayramı sonrası değerlendirmelerde bulunan Aktürk, bayram sonrası kurbanlık vasfı taşıyan hayvan görmediklerini söyledi.
Aktürk, “Kurban Bayramı küçükbaş hayvancılık sektörünün en yoğun olduğu ve en büyük pazar açıldığı günlerden birisidir. Bu bayram satış olarak iyi geçti. Yem fiyatlarının artış gösterdiği 2021 yılında koyun ve kurbanlık kuzu fiyatları geçen yıla yakın fiyatlarda satıldı. Yem girdilerinin yüzde yüze yakın artmasına rağmen hayvan fiyatları yüzde 10 civarında arttı. Buna rağmen elimizdeki hayvanları satmanın memnuniyeti içerisindeyiz. Kurban vasfında hiçbir hayvan kalmadı” dedi.
‘SEKTÖRDE İYİLEŞME OLUR
DİYE UMUT EDİYORUZ’
Özellikle beslenmiş küçükbaşların büyük bir bölümünün kurbanlık olarak satıldığını ifade eden Aktürk, “Şehrimizde besi adayı hayvan sayımız oldukça fazla. Bütün hayvanların bayramda satılması da doğru değil. Bayram sonrası lokanta ve kasaplarda et ihtiyacı devam ediyor. Para kazanma noktasında bu yıl üreticilerimiz para kazanamadı. Hayvan fiyatlarının yükselmesi ve girdi fiyatlarının aşırı yükselmesi bu dengeyi bozdu. 2022 yılında bol yağışlı ve bereketli bir yıl geçirerek yemin bol olmasını ve sektörde iyileşme olur diye umut ediyoruz. Şehrimizde çok ciddi bir çoban sıkıntımız yok. Genelde küçükbaş ve büyük baş hayvanlarımız Afganistan ve Özbek çobanlara emanet” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı