Kuzulama dönemi başladı

Kuzulama dönemi başladı

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da Aralık ve Şubat ayı başında koyunların kuzulama dönemi başladı. Koyunların kuzulama dönemi ile birlikte küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin zorlu mesaisini de arttı.
Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, “İl genelinde kuzulama dönemi başladı. Üreticiler için en zor en stratejik olay doğum işlemidir. Çünkü üreticiler bu işi kuzu almak ve büyütmek için yapıyorlar. Kuzunun doğumundan itibaren sağlık sorunlarıyla 15-20 gün ilgilenmek gerekiyor. Bu ilk günlerde ölüm oranlarının fazla olduğunu bütün üreticilerimiz bilir. Bu yüzden hayvanların doğuma 1 ay kala ciddi olarak enerji ve mineral, protein bakımından zengin yemlerle beslenmesi gerekiyor. Yani, mısırla, arpayla, küspeyle, silajla, yoncayla, kaba yemlerle beslenmesi gerekiyor. Doğum anına kadar hayvanların güçlü ve sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
Aktürk, doğumlara dikkat edilmediği zaman birçok kuzunun telef olabileceğini belirtti. Aktürk, “Havalar soğuk ve kuzuların telef olmaması için çok dikkatli davranıyoruz. Gece devamlı ağılları gezerek yeni doğan kuzuları kontrol ediyoruz. Bazı kuzuların annesi ölüyor. Burada farklı yöntemlere başvuruyoruz ve ikiz getiren koyunun yanına vererek süt emmesini sağlıyoruz. Bazen de doğuran koyunun kuzusu ölüyor. İkiz getiren başka bir koyunun yavrusunu yanına getirerek kuzuyu beslemesini sağlıyoruz. Şimdi başlayan kuzu doğumları Şubat ayının sonuna kadar devam ediyor. O vakte kadar bütün koyunlar doğmuş oluyor. Doğum sırasında kuzuların güçsüz düşebileceğini ifade den veterinerler, o nedenle gebeliğin doğumdan bir ay önce ve bir ay sonra hayvanların sıcak ortamda koruma altına alınmasını tavsiye ediyor" dedi. 
Kuzulama ile ilgili önemli detayların altını çizen Aktürk ; “Kuzuluma, vatandaşın gözetimi altında yapılmalıdır. Koyun kendi halinde doğum gerçekleştirebilir ama vatandaşın gözetimi gereklidir. Doğum sonrası kuzulara hemen enteretoksemi aşılama işlemi gerçekleştirilmesini öneriyoruz. İkiz doğan kuzuların durumlarını kontrol ediyoruz. Annelerine karşı hareketlerini kontrol ediyoruz. Kuzular doğumdan bir süre sonra annelerini koklayarak tanımaya başlıyorlar. Koyunların aklı yok derler ama koyunların aklı var” diye konuştu.
Bu yıl diğer yıllara kıyasla bu yılın oldukça kurak geçtiğini ifade eden Aktürk, “ Yağışların az olması sebebiyle hayvanlar meradan çekilmedi. Meralar tahrip oluyor, meraların 3-4 ay dinlenerek otların yeşermesi köklenmesi gerekiyor” dedi. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı