Lisansüstü tez ödülü sahiplerini buldu

Lisansüstü tez ödülü  sahiplerini buldu

ASÜ REKTÖRÜ ŞAHİN, ÇALIŞMALARI MÜNASEBETİYLE ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNİ TEBRİK ETTİ

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi’nde görev yapan Araştırma Görevlileri Özlem Fatma Yıldırım Taştı ile Mehtap Kuş, farklı alanlarda hazırladıkları doktora çalışmalarıyla, 2018-2019 dönemi ODTÜ Lisansüstü Tez Ödülüne layık görüldüler.
ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, çalışmaları münasebetiyle Araştırma Görevlilerini tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.
‘Temel Liselerde Okul Sürecini Anlamak: Bir Çoklu Durum Çalışması’ başlıklı konuyu inceleyen Araştırma Görevlisi Özlem Fatma Yıldırım Taştı; “Bulgular, Temel Liseleri okul olarak tanımlamanın pek çok açıdan zor olduğunu ortaya koymaktadır. Bunlardan ilki bu okulların misyonuyla ilgilidir. Açıklamak gerekirse, bu kurumların okul gibi faaliyet gösterdiği ancak ağırlıklı olarak dershaneler gibi öğrencileri üniversite giriş sınavına hazırladığı görülmektedir. İkinci olarak, bu okullarda etkili bir okulun sahip olması gereken akademik ve sosyal olanakların olmadığı gözlenmiştir. Daha da önemlisi, bulgular, Temel Liselerdeki okul pratiklerinin öğretim programlarının uygulanması ile sınırlı olduğunu ve seçmeli derslerin verilmesi ile program dışı etkinliklerin uygulanması gibi diğer okul süreçlerinin göz ardı edildiğini ortaya koymuştur” dedi.
‘Sanat Stüdyosunda Matematik ile Oynamak: Stüdyo Düşünme Tabanlı Ortam Bağlamında Öğrencilerin Görsel-Uzamsal Düşünme Süreçleri’ konusunda incelemeler yapan Araştırma Görevlisi Mehtap Kuş, çalışmada, stüdyo düşünme tabanlı bir matematik-sanat stüdyosu ortamında öğrencilerin görsel-uzamsal düşünme süreçlerinin incelendiğini kaydetti.
Kuş sözlerini şöyle sürdürdü; “Analizler sonucunda, Matematik-Sanat Stüdyosu Ortamında öğrencilerin dört temel görsel-uzamsal düşünme sürecinden yararlandıkları bulunmuştur. Bunlar, geometrik şekilleri tanıma, şekil oluşturma ve parçalarına ayırma, örüntüleme ve şekilleri dönüştürmedir. Bu düşünme süreçlerinin birbirleriyle bağlantılı olduğu ve koordineli bir şekilde kullanılmayı gerektirdiği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Stüdyo Düşünmesine dayanan bu Matematik-Sanat Atölye Ortamının, öğrencilerin farklı görsel-uzamsal düşünme süreçlerini ortaya çıkarma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.” (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı