MÜSİAD’dan ticaret atağı

MÜSİAD’dan ticaret atağı

                     
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleştirilen Uluslararası İş Formu (International Business Forum-IBF) toplantısına MÜSİAD Aksaray Başkanı Eyüp Dağdaş ve MÜSİAD üyeleri katılım sağladı.

                     
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleştirilen Uluslararası İş Formu (International Business Forum-IBF) toplantısına MÜSİAD Aksaray Başkanı Eyüp Dağdaş ve MÜSİAD üyeleri katılım sağladı.
Program hakkında değerlendirmelerde bulunan Dağdaş: “Türkiye’nin askeri ve siyasi alanda gerçekleştirdiği mücadeleyi ticari alana taşıyan ve küresel ölçekte etkin bir ülke olması adına çalışmalarını sürdüren MÜSİAD; Özbekistan, Hindistan ve Bosna Hersek’e yönelik düzenlediği iş gezileri, zirveler ve konferanslarla dünyanın muhtelif bölgelerinde ticaret ağları kurulmasına öncülük ediyor”dedi.
Türkiye’nin küresel ölçekte en yaygın ve en büyük sermaye platformu olan MÜSİAD, Türkiye’nin dünya pazarlarındaki nüfusunun yaygınlaştırılması, ülkemizin üretim ve ihracatının geliştirilerek dünya pazarlarındaki payının artırılması ve devletimizin bölgesel ve küresel düzeyde etkin bir şekilde rol oynaması amacıyla yurt dışında ticaret atağına kalktı.
Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya kadar tüm dünyada yoğun bir şekilde faaliyetlerini sürdüren MÜSİAD, düzenlediği iş gezileri, zirveler ve konferanslarla dünyanın muhtelif bölgelerinde ticaret ağları kurulmasına öncülük ediyor. Ticaret diplomasisi anlayışıyla yurt dışında yabancı ve Türk iş insanlarını bir araya getiren MÜSİAD, yerli iş insanlarına yabancı ülkelerde iş yapma fırsatı sunuyor.
Bu kapsamda ilk olarak 23-28 Eylül 2019 tarihleri arasında Özbekistan’a iş gezisi programı düzenleyen MÜSİAD, burada gerçekleştirdiği ikili iş görüşmeleri, ülkenin önde gelen siyasi ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler ve forumlarla Orta Asya’nın kilit ülkesi Özbekistan ile önemli ticari anlaşmalar gerçekleştirilmesine öncülük etti.
Özbekistan’ın ardından yurt dışındaki temaslarına hız kesmeden devam eden MÜSİAD, Bosna Hersek’te düzenlediği İnternational Business Forum (Uluslararası İş Forumu) ile eş zamanlı olarak Hindistan’a da iş gezisi düzenledi.
AB Ticaretine Bosna Köprüsü
Türkiye’nin Avrupa Birliği Bölgesi’ne ihracatında Bosna Hersek durak olacak ve belirlenen alanlar sayesinde ihracatta da hedeflerine daha kısa sürelerde ulaşılmasını hedefleniyor. Aksaray MÜSİAD Başkanı Eyüp Dağdaş, “Bosna Hersek’in iş insanlarımızın gümrüksüz ticaret yapması için AB’ye açılan kapı olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Doğu Avrupa ülkelerinden Bosna-Hersek AB bölgesine ticarette gümrük birliği ile Türkiye’nin ihracatında önemli rol oynayacak. İş dünyası tarafından Avrupa’ya açılan kapı olarak görülen ülke, odak olacak. Müstakil Sanayici ve İşadamları Deneği (MÜSİAD) tarafından 23 yıldır aralıksız yapılan Uluslararası İş Forumu (International Business Forum-IBF) Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleşti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Boşnak Üyesi Şefik Caferoviç, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Bosna Dış Ticaret Odası Başkanı Nemanja Vasic, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç'in katıldığı etkinlik bine yakın iş adamını buluşturdu.
 
 
Cazip Fırsatları Barındırıyor
Forum kapsamında, AB pazarı için en cazip yatırım merkezlerinden biri olan Bosna Hersek’in sahip olduğu ticaret ve yatırım potansiyeline dikkat çekildi. Bosna’da yapılan etkinlik kapsamında, ülkenin gıda, tarım ve hayvancılık, turizm, inşaat, sağlık, metal ve otomotiv, mobilya ve orman ürünleri olmak üzere 7 sektördeki fırsatlar değerlendirildi. B2B görüşmelerin de yapıldığı etkinlikte, MÜSİAD Bosna Hersek temsilciliği de açıldı. Organizasyonda ayrıca Bosna Hersek’in AB ülkeleri ile gümrüksüz ticaret anlaşmalarının olduğuna dikkat çekilirken, Bosna’nın iş dünyası için AB’ye ticarette gümrüksüz giriş kapısı olabileceği vurgusu yapıldı.
Hindistan’ın Türk İş İnsanlarına Sunduğu Fırsatlar Ele Alınacak
Türk Hava Yolları (THY), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Confederation of Indian Industry (Hint Endüstri Konfederasyonu),  ortaklığında, 14-18 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen gezide, Türkiye ile Hindistan arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi, karşılıklı yatırım fırsatları, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler ile iş birliği çalışmaları görüşüldü. Türkiye’den yoğun bir iş adamları heyetinin katılımıyla gerçekleştirilen ziyarette, son yıllarda büyük bir ivme yakalayan Hindistan’ın Türk iş insanlarına sunduğu fırsatlar değerlendirildi.
Yurt dışındaki çalışmalarına devam eden MÜSİAD son olarak Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da 23.International Business Forum (IBF) programını düzenledi. 16-17 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen programda ülkenin gıda, tarım, hayvancılık, turizm, inşaat, sağlık, metal, mobilya ve orman ürünleri sektörlerindeki ayrıcalıklı yapısına dikkat çekildi. Tüm dünyadan 1000’in üzerinde iş insanının katılımlarıyla gerçekleştirilen zirvede, B2B görüşmeleri düzenlenerek Türk ve yabancı iş insanlarının iş birliği yapmaları sağlandı.
MÜSİAD Gönüllü Ticari Ataşe Gibi Çalışıyor
MÜSİAD’ın yakın dönemde gerçekleştirdiği ticari faaliyetlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Dağdaş, MÜSİAD’ın yurt dışında gönüllü bir ticari ataşe gibi faaliyetlerde bulunduğuna dikkat çekti. Yurt dışında 94 ülkede 224 farklı noktada teşkilat ağına sahip olduklarının altını çizen Dağdaş, bu ülkelerde yürüttükleri çalışmalarla yurt dışında iş yapmak isteyen Türk iş insanlarına fırsat kapısı açtıklarını vurguladı. Konuşmasında, Özbekistan’ın Orta Asya’nın merkezinde olduğunu ve kilit konumda yer aldığını kaydeden Dağdaş, bu ülkeyle gerçekleştirilecek iş birliği çalışmalarının Türkiye’nin Orta Asya’ya yönelik ticaret politikalarında önemli rol oynayacağını ifade etti.
Stratejik Önemdeki Ülkeler Seçiliyor
MÜSİAD olarak iş gezilerinde stratejik öneme sahip ülkeleri seçtiklerine dikkat çeken Dağdaş, Hindistan’ın da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğine değindi. Hindistan’ın son yıllarda büyüyen ekonomisiyle tüm dikkatleri üzerinde topladığını vurgulayan Dağdaş, ülkenin ilerleyen yıllarda dünyada daha çok söz sahibi olacağını ve bu nedenle Türkiye’nin bölgede aktif rol alması gerektiğini belirtti. (Haber Merkezi)
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı