Mera ıslahı ile otlaklar gürleşti

Mera ıslahı ile  otlaklar gürleşti


Aksaray’ın merkeze bağlı Ataköy köyünde Aksaray Valiliği, Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılan çalışmalar ile mera arazisi hayvancıların hizmetine açıldı.


Aksaray’ın merkeze bağlı Ataköy köyünde Aksaray Valiliği, Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılan çalışmalar ile mera arazisi hayvancıların hizmetine açıldı.
Aksaray hayvancılığını geliştirmek ve ekonomiye katma değer sağlamak amacı ile yapılan mera ıslah çalışmalarında istenen başarıya ulaşıldı. Daha önceden Aksaray merkez köylerinden Ataköy’de yapılan mera ıslah çalışmaları ile elde edilen gür otlaklara sürü sahipleri koyunlarını saldı.
Meraların açılışında söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, “Bilindiği üzere ilimizde 264.000 büyükbaş 758.000 küçükbaş hayvan mevcuttur. Hayvan sayısı bakımından ilimiz Türkiye’de ilk 10 il arasında yer almaktadır. Bu büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ilkbahar aylarından kış aylarına kadar ilimizdeki meralarda otlatılmaktadır. İlimizin mera varlığı ise 187.000 hektardır. İlimizin çok az yağış alan iller arasında olması ve su kısıtı yüzünden ilimiz meralarının tamamının vasfı zayıf ve cılız karakterdedir. Bu durumun ortadan kaldırılması için bakanlığımız ve valiliğimizin talimatları ile müdürlüğümüz tarafından mera ıslahı projeleri uygulanmaktadır. Bugüne kadar il merkezindeki köyler ve ilçelerdeki köylerimiz dahil olmak üzere 80.124 dekar merada ıslah çalışması yapılmış 38.000 dekar hazine arazi de meraya çevrilmiştir. Bugün açılışını yapacağımız Ataköy meramızda 240 dekar olup gübreleme ve bakım çalışmaları ile şimdiki haline getirilerek ıslah edilmiştir. Ayrıca bu meradaki ıslah çalışmalarımız 2020 yılına kadar sürecektir. Amacımız ilimizdeki tüm meraları Ataköy’deki bu meramız gibi ıslah etmek ve tekrar Aksaray hayvancılığının hizmetine sokmaktır.” dedi.
Açılış töreninde bir konuşma yapan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, “Hem ilimizde hem de ülkemizde küçükbaş hayvancılığın devam edebilmesi, verimliliğin ve üretimin artırılması için meralar çok önemli. Küçükbaş hayvancılıkta 2 ayrı sorun var. Birincisi çoban, ikincisi mera. Bu işi yapmak için meralara çok ihtiyacımız var. İlimizde 187 bin hektar mera arazisi var. Bunun büyük bir kısmı şu anda tarım tecavüzleri altında insanlar tarafından ekilip biçiliyor. Kalanları da oldukça verimsiz ve cılız. Girdi maliyetlerimiz, yem maliyetlerimiz çok yüksek. Meralardan yeterince faydalanmamız gerekiyor. O yüzden meraların tarım tecavüzlerinden kurtarılması, ıslah edilerek gerçekten hak sahibi olan yetiştiricilere, üreticilere teslim edilmesi gerekiyor. 187 bin hektarlık mera arazisinin tamamının tarım tecavüzlerinden kurtarılması ve ıslah edilmesi hem ilimizde hem de ülkemizde küçükbaş hayvancılığın önünü açacaktır. Çünkü bu yem fiyatları, bu rakamlarla bu hayvancılık yapmak mümkün değil. Türkiye’de bir et sorununun varlığından söz ediliyor ama aslında Türkiye’de bir et sorunu yok, Türkiye’de bir ot sorunu vardır. Avrupa’daki et fiyatları ile Türkiye’deki et fiyatları kıyaslanıyor. Avrupa’daki meraların durumu ile Türkiye’deki meraların durumları çok farklı. Bizim meralarımız çok zayıf. Hayvanlarımıza 6-7 ay evlerimizde bakmak zorunda kalıyoruz. Özellikle büyükbaş hayvanların tamamı mandıralarda besleniyor. Meralarımızın ıslah edilmesi ve gerçek hak sahibi olan üreticilerimize teslim edilmesini bekliyoruz.” dedi.  (Haber Merkezi)
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı