Mesleğini aşkla yapan botanikçi bir kadının hikayesi

Mesleğini aşkla yapan  botanikçi bir kadının hikayesi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Biyoloji Bölümünde yaklaşık 20 yıldır bitkiler üzerine bilimsel çalışma yapan Prof. Dr. Seher Karaman Erkul, başarı hikâyesini  '11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü' programında anlattı.

Aksaray Belediyesi Bilim Merkezi'nde gerçekleştirilen 'Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü' programına davetli olarak katılan Prof. Dr. Seher Karaman Erkul’un hazırlığını sunum, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Aksaray protokolü ve salondaki davetlilerinden tam not aldı.

Etkinlikte konuşan Seher Karaman Erkul, "Akademik hayatımın en farklı sunumunu gerçekleştiriyorum. Bir kız çocuğu annesi olduğum için ayrı bir mutluluk ve heyecan duyuyorum. Ben bir bitki sistematikçisiyim. Bitki sistematiği doğayı gezer ve tabiatı inceler, bitkileri tespit ile teşhir eder. Bitkileri de isimlendirir. Hem kendisi tanır hem de tanıtır. Bazen nesli tehlike altında olan bitkiler vardır, onları korumaya yönelik çalışmalar yapar. Aynı zamanda meslek hayatına atıldığında bir hedefi vardır ve bilim dünyasına yeni bitki tanımlamaktır. Ben botanik bilimine aslında ilkokul yıllarda başlamıştım. Ailem bitkilere çok meraklıydı. Özellikle babamla küçük arazi gezileri yapardık. Bitkilerin başında oturur sohbet ederdik. Çiçekleri ve renklerini incelerdik. Babam bana yıllarca bitkilerle ilgili hikâyeler anlattı. O dönemde internet bu kadar yaygın değildi, ansiklopedilerden bitkilerin isimlerini bulmaya çalışırdım. İlgimi çeken bitkileri toplayıp, defterler arasında kuruturdum " dedi.

 

 

İLK KEŞFETTİĞİM BİTKİYE BABAMIN İSMİNİ VERDİM

Üniversite tercihini biyoloji bölümünden yana kullandığını belirten Erkul, "Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünde okumaya başladım. 1’inci sınıftan itibaren botanik üzerine çalışacağımı biliyordum.  Botanikçi hocalarımızı araştırdım ve onları takibe alarak onların hiç peşini bırakmadım. Hedefimi çok erken yaşta belirlemiştim. Hatta şu anda üzerinde çalıştığım bitkiye kadar kararımı vermiştim. Hedefimi planlamam hem geleceğe emin adımlarla bakmamı sağladı hem de zaman açısından avantaj sağladı. En büyük hayalim bilim dünyasına katkı sağlamaktı. Konya’nın Hadim ilçesinde bulduğum ilk yeni bitkiye babamın adı olan Yüksel ismini verdim ve literatüre ismi ‘Astragalus Yükselii Karaman’ şeklinde geçti. Bende bu şekilde ona olan gönül borcumu bir nebze olsun ödemiş oldum. Tabi keşiflerimiz bu bitki ile sınırlı kalmadı. 2021 yılında keşfettiğimiz acı düğün çiçeğini de Tuz gölü havzasında keşif etmiştik. Bu bitkimizin ismi yakın zamanda bir yarışma programında soru olarak soruldu” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR TARAFINI DOLAŞIYORUZ’

Yeni keşifler için tüm ülkeyi dolaştıklarını ifade eden Erkul, “Antakya ile Van ilinden sarı yıldız bitkileri, yine Erzurum’dan bir geven türünü keşfettik. Bazen bitkiler bilim dünyasında vardır ama biz kendi topraklarımızda olduğunu bilmeyiz. Yine son yıllarda Van ilinden iki yeni çiçekli tür bitkimiz, Mersin ilinden 2 tane yosunumuz oldu. Biz çeşitliliğimizi artırmaya devam ettik. Akademik hayatımızda yayınlarımız, kitaplarımız oldu. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri yetiştirdik. Hala bu yolda devam ediyoruz. Çeşitli projelerde araştırıcı ve yürütücü olarak görevler almaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Erkul, Cumhurbaşkanlığının himayesinde Ali Nihat Gökyiğit Vakfı desteği ile yerli bilim insanları olarak resimli Türkiye florası isimli bir kitap yazdıklarını belirtti. Erkul, “Baştan sona ülkemizdeki bitkileri listeliyoruz. Bu konu ülkemiz için çok önemli. Türkiye’de yazılmış 11 ciltlik bir flora kitabımız vardı. Bu kitabın çoğunluğu yabancı bilim insanları tarafından İngilizce yazılmıştı. Bizde Türkçe resimli bir kitap yazarak vatandaşlarımızın da kullanabileceği bir eser oluşturuyoruz. Üçüncü cildi şu anda yayınlanmak üzere toplamda 30 cilt olacak. Ben de bu projenin yazarlarından biri olmaktan son derece mutluyum ve gururluyum” ifadelerini kullandı.

‘MUTLULUK BAŞARDIKÇA, BAŞARI DA PAYLAŞTIKÇA ARTAR’

Toplanılan bitkilerin bir merkezde koruması ve saklaması gerektiğini belirten Erkul, “Bu anlamda bizlere destek sağlayan Aksaray Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Şahin’e teşekkür ediyorum. Üniversitemizde ‘Aksu’ herbaryumunu kurduk. Bu her baryumda Türkiye’nin dört bir tarafından topladığımız bitkiler var. Hemde yurt dışından bize hediye gelen bitkiler var. Bu alanımız halkımıza ve bilim insanlarına açık. Çalışmalarımız bu şekilde sürüyor. Bu başarıları elde ederken yalnız değildim. Kıymetli hocalarım ve arkadaşlarım var. Biz bir ekip olduk. Bu sebeplerden dolayı mutluluk başardıkça, başarı da paylaştıkça artıyor” diye konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası