‘Meslek sahibi yapacak kurslar düzenleniyor’

‘Meslek sahibi yapacak kurslar düzenleniyor’

Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında Aksaray Valiliği öncülüğünde mesleki eğitimler veriliyor. Programlarla, çocuk ve gençlerin sosyal yaşama dâhil edilmeleri ve sosyal yoksunluklarının azaltılması, bu kapsamda kendilerine sosyal ve eğitim desteği sağlanarak topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunulması, kente göçle gelmiş, uyum sağlayamamış veya diğer dezavantajlı toplum kesimlerinin şehir yaşamına dâhil edilmesi ve güvenli yaşama dolaylı olarak olumsuz yönde etki eden özellikle uyuşturucu bağımlılığı olmak üzere sosyal olumsuzlukların azaltılması amaçlanıyor.
Aksaray İŞKUR Müdürlüğü bu kapsamda Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü ve Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 17-24 yaş grubunda bulunan 20 kişiye yönelik ‘Çanta Dikim Elemanı’ mesleğine yönelik kurs düzenleyecek.
Kursun 17 Ağustos 2021 tarihinde başlayacağını ve 22 Eylül 2021 tarihinde bitirileceğini aktaran İŞKUR Müdürü Mahmut Akkuş, “Katılan kursiyerlere, katıldıkları her tam fiili kurs günü için İŞKUR tarafından kursiyer zaruri gideri olarak 35 TL ödenecektir. Kurs müracaatları 13 Ağustos 2021 tarihinde sona erecek olup kursiyer seçmeleri 16 Ağustos 2021 tarihinde Aksaray Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü binasında saat 10:30’ da yapılacak olup eğitimler Aksaray Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünde verilecektir” dedi.
 
İş dünyasında bireylerin geçerli bir meslek sahibi olması için bu eğitimlerin önemli olduğunu ifade eden Akkuş; “Mesleği olmayanlara meslek edindirme, mevcut mesleğinde iş bulamayanlara yeni bir meslek öğretme amacıyla mesleki eğitim kursları düzenlenmektedir. Mesleki yeterlilik belgesi verilebilen mesleklerde kursa katılan kursiyerlere MYK Belgesi, verilemeyen mesleklerde kursa katılan kursiyerlere İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı veya Üniversite onaylı Kurs Bitirme Belgesi verilmektedir. Kurslara katılan işsizlerden hiçbir ücret alınmamakta; kursiyerlerin zaruri giderlerini karşılamak üzere her fiili eğitim günü için ödeme yapılmaktadır. Ayrıca eğitim süresince İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta Primleri ile Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri İŞKUR tarafından ödenmektedir” diye konuştu. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı