Meyve fidanları toprakla buluşuyor

Meyve fidanları  toprakla buluşuyor

Fidan dikme mevsiminin başlaması ile Aksaray'da fidan satışı hızlandı. Bahar mevsiminin gelmesiyle işlerin açıldığını aktaran esnaf Osman Bellikli:  “Şehrimizde genel olarak kayısı, elma, kiraz, erik, şeftali ile son yılarda değişik türlerde başladı. Bunlar ise fındık, innap ve hurma da isteyenler oluyor ve bide bu ağaçları da getiriyoruz. Çam ağaçlarından ise şehrimizin yapısına uygun olan mavi selvi, levhandı, çok tercih ediliyor. Bunun dışında yeni türler fıstık çamı, karaçamı da dikip deniyoruz. Fiyatlar türlere ve boylara göre değişiyor. İşletmemizde 5 liradan 2 bin liraya kadar ağaç var. Aksaray'ın bu yıl daha çok yeşillenmesini istiyoruz. Şu an çam fidanlarının tamamı elimizde mevcut. Meyve fidanları ise ebat ve boyutlarına göre 15 ile 200 lira arası satılıyor” dedi.
DİKİMDE HATA YAPMAK BÜYÜK PROBLEM
Meyve bahçesi oluşturmak isteyen vatandaşlara seslenen Belikli, en önemli aşamanın fidan dikimi evresi olduğunu, fidan dikiminde yapılacak hataların büyük kayıplara yol açacağını ifade etti. Belikli, “Fidanın taşınması, dikim zamanı, dikim budaması ve fidan dikimi sırasında dikkat edilecek noktalar vardır. Çiftçilerimiz fidanlarını alırken toprakta gömüde olmasını ve fidanları görerek alması uygun olacaktır. Eğer fidan alınan yer uzak bir yerse fidanı götürürken çok dikkat edilmelidir. Alınan fidanların köklerinin kurumaması için kök kısımları iyice sarılmalı, rüzgâr ve güneşe karşı sıkıca korunmalıdır. Dikilecek yere getirilen fidanlar hemen dikilmeyecekse hendekleme yapılmalı, kesinlikle güneşe maruz bırakılmamalıdır. Dikim esnasında fidanlar açıkta bekletilmemeli, hendekledikleri yerden alındıktan sonra hemen dikilmesine özen gösterilmelidir” dedi.
CAN SULU ÇOK ÖNEMLİ
Son olarak fidan dikilmesi konusunda vatandaşın dikkat etmesi gereken hususlardan bahseden Belikli, sözlerine son verirken şu tavsiyelerde bulundu: "Toprak gübrelenir, sürülür ve mümkünse nehir ve ocak kumu eklenir. Dikilecek çukurlar hazırlanır. İşlenmiş toprağa en az 60 cm derinlikte bir çukur kazılır. İşlenmemiş toprakta üst tarafın toprağı alt tarafı, alt tarafın toprağı da üst tarafını doldurmalıdır. Çukur dipleri köklerin beslenebilmesi ve yayıla bilmesi için kabartılır ve sulanır. Sağlam bir dikim için tüplü fidanlar tercih edilmeli, çukura yerleştirmeden hemen önce kökünün toprağını dağıtmadan naylonu çıkarılarak çukura nazikçe yerleştirilmelidir. Fidanın dik durmasını sağlayarak kökleri hava almayacak şekilde etrafı toprakla doldurulmalıdır. Toprak hiç hava almayacak şekilde sıkıştırıldıktan sonra fidan çevresine 10-15 cm derinliğinde 80-100 cm çapında sulama çanağı hazırlanmalıdır. Son olarak ta can suyu adı verilen fidanın ilk suyu verilmeli." Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı