Mikro kredi desteği ile kendi işinin patronu oldu

Mikro kredi desteği ile kendi işinin patronu oldu

EŞİ İLE EL ELE VEREREK DÖNDÜKLERİ KÖYLERİNDE MUTLULUĞU BULDULAR

Aksaray’da dar gelirli kadınların küçük sermayelerle kendi işini kurmasını desteklemek için Mikro Kredi Şube Müdürlüğü tarafından 2020 yılında 234 kadın mikro kredi desteği ile kendi işinin patronu oldu.
Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen ekonomileri arasında yer alma hedefini gerçekleştirmede de önemli bir rol oynayacak kadının iş gücüne katılımı konusunda birçok çalışma yapılıyor. Bu kapsamda Aksaray’da mikro krediden aldığı destek ile bir inek alan Hatice Gökçe, eşinin de desteği ile  hem çocuklarını okutuyor hem de ailesinin geçimine katkı sağlıyor.
11 yıl önce Aksaray’dan Yapılcan Köyüne taşındıklarını belirten Gökçe, “Burada mikro kredi ile tanıştım. İlk kredi ile bir damızlık düve alarak onu büyüttüm ve onunda yavruları oldu. Aldığım ilk kredinin ücretini de yetiştirdiğim tavuk yumurtalarının geliri ile karşıladım. Şuan da 12 tane büyükbaş hayvan sahibi oldum. Şimdi ise hedefim tavuklarımı 400-500’lere belki de binlere kadar çıkartmak. Amacım ise büyük mandıralar yaparak kadınlara iş imkânı sağlayabilmek. Kadınların çalışarak ev ekonomisine katkı sağlaması gerekiyor. Durmak ve beklemek kadınlara göre değil” dedi.
‘YAPTIĞIMIZ İŞLE MUTLUYUZ’
2010 yılında 3 tavuk, 1 horoz ve 1 inek ile bu işe başladığını aktaran Gökçe, “Zaman zaman tavuk sayımızın 300’lere kadar ulaştığını gördük. En son mikro krediden aldığım para ile de bir kuluçka makinesi aldık. Hayvan sayılarımızı çoğaltmaya başladık. Bu işe hayvanları çok sevdiğim için kendime bir uğraş olsun diye başladım. Yenilikleri de takip etmeye çalışıyorum. Bu işte en büyük destekçim eşim. Hangi işi yaparsam yapayım her zaman arkamda durdu. Yetişemediğim yerde ise bana destek oldu. İkimiz sır sırta vererek çocuklarımızı okuttuk ve kendi ayaklarını üstünde duracak hale getirdik. Kazandığımızla ve yaptığımız işle mutluyuz” diye konuştu.
‘EŞİMİN HER ZAMAN
ARKASINDAYIM’
Mikro krediden alınan desteğin güzel değerlendirildiği takdirde faydalı bir şey olduğunu ifade eden Bayram Gökçe, “Mikro kredi ile 11 yıl önce tanıştık. İlk aldığımız bin TL’lik mikro kredi ile bir tane damızlık düve alarak bu işe başladık. Eşim bu işi yapmak istediğini söylediğinde ona saygı duyduğumu ve her zaman arkasında olacağımı söyledim. Daha sonra tavuk işine başladık ve kuluçka makinesi almaya karar verdik ve bugün ilk civcivlerimizi aldık. Çok mutluyuz. Yeni çıkacak civcivlerimiz için yerini bile büyük bir heyecan ile hazırladık. Hedefimiz işimizi daha da büyütmek ve layığı ile yapmak. Aksaray’da yumurtaya güzel bir talep var. Üretime hiç ara vermiyoruz. Arayıp sipariş veren müşterilerimize temizlenmiş tavuk, yoğurt, yumurta, süt gibi ürünlerimizi teslim ediyoruz” şeklinde konuştu.
‘EŞİM VE ÇOCUKLARIM
 İLE ÇOK MUTLUYUM’
Köy hayatının kendi ailesine çok iyi geldiğini aktaran Gökçe şu şekilde sözlerine son verdi: “Mutluluğumun sebebi eşim. Eşimle beraber saygılı bir şekilde bu işi yürüttük ve onunla gurur duyuyorum. Biz şehirde yaşamak yerine köyde yaşamayı tercih ettik. Bu işe başlarken önceliğimiz temiz hava ve sağlık oldu. Eşimle, çocuklarımla çok mutluyum. Şehirde yaşayan vatandaşlara da tavsiyem eğer köyde yaşamaya imkânları varsa gelsinler yaşasınlar. Köy hayatında mutluluk, bolluk ve bereket var.”
‘ÜRETMEK İSTEYEN
KADINLARIMIZ BİZE ULAŞSIN’
Mikro Kredi Aksaray sorumlusu Ramazan Çelen,“Hatice hanım kredi işine 2010 yılında bin TL başladı. Sürekli her yıl bizden yeni krediler kullanarak hayvan sayısını yükseltmeyi başardı. Bu yıl çektiği 6 bin TL ile 300 yumurta kapasiteli kulakça makinesi ve jeneratör aldı. Bu günde ilk yavruları almaya başladılar. Biz Hatice Hanım gibi kadınlara destek verdikçe daha da işlerini ilerleteceklerine inanıyorum. Mikro kredi ailesi olarak bütün çalışmak, üretmek isteyen ve çalışan kadınlarımızın bize ulaşmalarını istiyoruz. Hatice Hanım 2010 yılından bu yana 30 bin TL kredi kullandı. 11 yılda çektiği kredilerle sürekli yatırımlar yaptı. Kendine büyük baş hayvan aldı ve bunu çoğalttı. Köyünde çok mutlu bir hayatı var” diye konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı