Mikrokredi ile kendi işlerini kurdular

Mikrokredi ile kendi  işlerini kurdular

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Aksaray Mikrofinans Şubesi ile İl Özel İdaresi arasında imzalanan protokol ile ev hanımları gelir getirici faaliyetlerde bulunuyor.
Aksaray'da 2010 yılında İl Özel İdaresi ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından imzalanan protokol ile kurulan Türkiye Grameen Mikrokredi Programından sadece kadınlar yararlanırken, programda ürettikleri ürünleri satan kadınlar aile bütçesine katkı sağlıyor.
Aksaray Valisi Ali Mantı, AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ,  Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Aksaray Mikrofinans Şubesini ziyaret ederek 2020 yılı mikrokredi desteğini almaya hak kazanan kadınlara çeklerini verdiler.
1 bin 470 KİŞİ YARARLANDI, 2020 YILI
İÇİN 300 KİŞİYE DESTEK VERİLECEK
Aksaray’da yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Aksaray Mikrofinans Şubesi Müdürü Ramazan Çelen, 2010 yılından 2019 yılına kadar toplamda 1.470 kişiye mikrokredi dağıtımı yapıldığını söyledi. Aksaray da 300 kadının bu krediden yararlanacağını ifade eden Çelen, kredi geri dönüşlerinde her hangi bir sıkıntı yaşamadıklarını, İl Özel İdaresi ile imzalanan protokol ile 2020 yılı için 30 bin TL finansman desteği verileceğini ifade etti.
Vali Ali Mantı tamamen güven esasın adayalı olarak uygulanan sistemin Aksaray da olumlu şekilde sürdürülmesinden duydukları memnuniyeti belirterek sistemden yararlanan kadınları tebrik etti. 
Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu yaptığı açıklamada: “Bir söz vardır hani insanlara balak verme balık tutmayı öğret diye. Mikro kredinin böyle bir özelliği var. Bizim küçük aile işletmeciliği vardı. Bizim tarımımıza bağlı idi. Şimdi ücretli sisteme bağlı. İnsanlar işçi ve memur olarak dönüşüyor. Ama aile olarak eskiden üretim yeri idi. Mikro kredinin burada gördüğümüz örneğinde ona maktuf. Aile içinde üretim yapılabiliyor. Bu sayede hem de aile bütçesine katkı sağlanıyor. Hatta burada daha fazlası da olabiliyor. Bu sayede hem işi yapıyor. Hem de hobisini kazanç haline getirmiş oluyor. Yâda geleneksel kaybolmaya yüz tutmuş el işlerimizi ve yemeklerimizi bu vesile ile yaşatıyoruz. Bu olay ekonomik anlamın yanında sosyal anlamda da bir ihtiyacı da karşılıyor. Kadınların evde geçen zamanını aile bütçesine katkı sağlayacak şekilde değerlendirmesini sağlıyor. Burada biz özel idaremize ve valiliğimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Dar gelirli kadınların üretime yönelik finansman ihtiyacını karşıladığı, geri ödemeli mikro kredi çekleri hak sahibi kadınlara Vali Ali Mantı, Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ tarafından verildi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı