Milletvekili Aydoğdu, siyasal pazarlama dersine konuk oldu

Milletvekili Aydoğdu, siyasal pazarlama dersine konuk oldu

AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, siyasal pazarlamanın estetik ve sanat tarafının olmasının yanında, fikirleri ve asıl niteliği gölgelemek gibi sorunlu bir yanının da olduğunu söyledi.
 
Milletvekili Aydoğdu, Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, Yüksek Lisans çalışmaları kapsamında yürütülen ve Doç. Dr. Sevilay Uslu Divanoğlu’nun verdiği “Siyasal Pazarlama” dersine konuk oldu. Öğrencilerle buluşan ve siyasal pazarlama konusunda yaklaşık yarım saat süren bir sunum yapan Milletvekili, siyasetin kendi nesillerinin doğal bir uğraş alanı olduğunu belirtti. Siyasetin, meslek olarak tarif edilen yanıyla, “Ne olacak bu memleketin hali?” diyenler ekseninde yürüyen bir yanının olduğunu ifade eden Aydoğdu, batı dillerinde bu kavramın pek çok ayrımının bulunduğunu da iletti. Alman düşünür ve sosyolog MaxWeber’in, “Meslek Olarak Siyaset” başlıklı makalesinin okunmasının faydalı olacağına değinen AK Parti Milletvekili, “Ben de ilk kitabımda, ‘Siyaseti Gösteriye Alet Etmek’ başlığı altında, asıl işin gösteri, siyasetin ise onun malzemesi olduğuna vurgu yapan bir yazıyla, siyasal pazarlama hususuna uzunca değindim. Sezai Karakoç, 1969’larda, ‘Artık gerçekten ziyade, gerçeğin takdimi önem kazanmıştır’ demişti. Dünya artık öyle bir noktaya gidiyor” dedi. İnsanların manipüle edilmesi, 18’inci yüzyılda kamuoyu fikrinin oluşması, gazeteler, kamuoyunu ikna etme gibi süreçlerin ardından, Batı mantalitesinin propagandayı keşfettiğini paylaşan Aydoğdu, bu keşfin, Avrupa’da uzun süre ahlak dışı bulunduğunu aktardı. 19’uncu yüzyıl İngiltere’sinde, bir dükkâna vitrin yapmanın bile gayri ahlaki sayıldığını anlatan Milletvekili, konuşmasına şöyle devam etti: “Zamanla insanlık bunu kabullendi. Artık fikirlerden ziyade, onu nasıl anlattığınız, nasıl pazarladığınız daha önemli bir hale geldi. Siyasal pazarlama artık bir sanattır ve günümüzde de çokça uygulanmaktadır. İnsan güzele yönelir ve kendini etkileyen şeyleri sever. Mehmet Kaplan’ın ifadesiyle güzellik, insana, hakikat olandan daha çok tesir eder. Bu açıdan siyasal pazarlama biraz estetiktir, biraz da sanatçılıktır. Ama bu durumun fikirleri ve pazarlanan siyasi objenin asıl niteliğini gölgede bırakan bir tarafı da vardır ve bu taraf aslında biraz da sıkıntılıdır…”
 
Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, sunumunun devamında öğrencilerin sorularını cevaplandırdı ve siyasi hayatına ilişkin bilgiler verdi. (Haber Merkezi)
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı