Milli Eğitimden Çölyak Derneğine destek

Milli Eğitimden Çölyak Derneğine destek

Aksaray Çölyak Derneği, Çölyak Hastalığı konusunda toplumda farkındalık yaratmak ve hayatı kolaylaştırmak üzere yürüttükleri çalışmalar kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal’ı makamında ziyaret etti.
Dernek Başkanı Seda Özer, Aksaray’daki Çölyak hastalarının yaşadıkları sıkıntılar ve dernek faaliyetleri konusunda bilgi verdi. Hastalığın bulaşıcı bir özelliğinin olmadığını söyleyen Özer, şu sözleri söyledi: “Toplumda bu hastalıkla ilgili yanlış algılar bulunmakta. Çölyak bulaşıcı değil, genetik ve metabolik bir hastalıktır ve tedavisi de ömür boyu glutensiz beslenmedir. Okul çağındaki hasta çocuklarımız okul kantinleri dâhil olmak üzere, glutensiz beslenme konusunda sıkıntı yaşamaktalar. Özellikle yatılı okuyan çocuklarımızda bu sıkıntılar daha da büyük” şeklinde konuştu.
Dernek yöneticilerinin taleplerini dinleyen Milli Eğitim müdürü Hacı Ömer Kartal, derneğin faaliyeti ve çalışma konularından memnuniyetini ifade ederek, toplumda farkındalığı arttırmaya yönelik çalışmalara her türlü desteği vereceğini, tüm okul idarecileri ve öğretmenleri, çölyak hastalığı konusunda seminerlerle bilgilendirmesi, farkındalık ve duyarlılığın arttırılması için desteklenmesi, okullarda ciddi bir Çölyak taramasının yapılarak, Çölyaklı öğrencilere ulaşılması ve Çölyak derneğine yönlendirilmesi konusunda yardımcı olunması, meslek okullarındaki yiyecek-içecek hizmetleri bölümlerinde Çölyak / Gluten hassasiyeti üzerinde durulması, Çölyak ile ilgili broşürlerin tüm okullarda uygun yerlere asılmasının sağlanması, tüm okul kantinlerinde ve yemekhanelerinde  Glutensiz yemek ve yiyecek-içecek konusunda Çölyaklı öğrencilere yardımcı olunması,9 Mayıs Dünya Çölyaklılar gününde tüm okullarda, okul müdürlüklerinin etkinlik düzenlemeleri konusunda yardımcı olunması, okul yurtlarında kalan Çölyaklı öğrencilere yemek konusunda yardımcı olunması,75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gıda Bölümü bünyesinde DÖSE Atölyesinin Glutensiz ürün üretilmesi konularında destek sağlanmasını istedi. Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, her türlü desteği vereceklerini ifade etti.
İl Sağlık Müdürlüğü ile yürütülen projelere paralel olarak Aksaray Çölyak Derneği ile de ortak çalışma konularının bir protokol altına alınması için gerekli çalışmaları başlatacağını iletti.
Dernek yöneticileri, ziyaretin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal'a samimi destekleri münasebetiyle teşekkür etti. Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı