Milli sporcuların projelerini dinlediler

Milli sporcuların projelerini dinlediler

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında Aksaray’a kalıcı etkiler bırakacak yatırımlara aracılık yapmak arzusunda olduklarını söyledi ve bu kapsamda, engelli bireylerin sportif faaliyetlerine dair projeleri ayrıca önemsediklerini belirtti.
 
‘’ Engelli Sporcularımızın Fikirleriyle Projelere Yön Vermek İstiyoruz’’
 
Şahin, beraberinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz ve ASÜ Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Lalehan Akyüz’le birlikte, Gençlik Spor İl Müdürlüğü Tesislerinde kampta olan Görme Engelliler Golbol ve Judo Milli Takımları sporcuları ve teknik yöneticileriyle bir araya geldi. Esas amaçlarının engelli sporcuları dinlemek ve onların önerileri ile proje üretimlerine yön vermek olduğunu söyleyen Prof. Şahin, ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında, spor ve sağlığın kesiştiği noktada güzel işler çıkarmak istediklerini kaydetti. Aksaray’a kalıcı etkiler ve izler bırakacak yatırımlara aracılık etmek istediklerine dikkat çeken Şahin, “Bizim açımızdan engellilerle alakalı, spor ve sağlığın kesiştiği noktada yapılacak her çalışma ayrı bir özelliğe sahip. Biz, bu alanı samimi bir biçimde önemsiyoruz” dedi.  ASÜ kampüsünün düz bir araziye kurulu olduğunu ve bu durumun engelli bireylerin ulaşımla alakalı sorunlarını çözmede büyük bir avantaj sağladığını anımsatan Rektör Şahin, engellilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik olarak yaptıkları kimi çalışmalardan örnekler verdi. Engellilerle alakalı ulaşım sorununu bütünüyle çözdüklerini dile getiren Şahin, şöyle devam etti: “Ulaşımla ilgili çalışmaların ardından YÖK, 2018 yılında Üniversitemizi Turuncu Bayrak ile ödüllendirdi. Aynı zamanda bu yıl, Eğitim Fakültesi özelinde, engellilerin eğitim imkânlarına ulaşımı konusunda yapılan çalışmaların ardından Yeşil Bayrak ödülü de aldık. Peyderpey tüm birimlerimiz için Yeşil Bayrak almak adına çalışıyoruz. Bir de Mavi Bayrak ödülü var. Bu da engelli bireylerin sosyal faaliyetlerin tümüne katılımlarını sağlayabilmekle ilgili bir ödül. 2021’de bu çıtayı da yakalamak istiyoruz. Bu konuda Türkiye’de ilk sıralarda yer almaktayız.”
 
Engelli Kütüphanesi Projesi Sporcularımız İçin de Değerli Bir Çalışma -
 
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz de ASÜ’nün ihtisaslaşma kapsamında yaptığı çalışmalara dair bilgiler verdi. Daha evvel yaptıkları bir ziyarette Engelli Kütüphanesine duyulan bir ihtiyacın ortaya çıktığını kaydeden Deligöz, “Bu çalışmayı büyük oranda gerçekleştirdik. Kasım ayında kitapların gelmesi planlanıyor. Bu projemizle birlikte kampüsteki kütüphanemizin bir bölümü, engelli bireylerin de rahatlıkla kullanabilecekleri özel bir kütüphane olarak hizmet verecek. Bu çalışma, şehrimize gelen engelli sporcularımızın sosyal ve kültürel bakımdan daha anlamlı zaman geçirebilmelerine de imkân tanıyacak” dedi. Geçen hafta Türk Hava Kurumu ile ASÜ arasında Yamaç Paraşütü sporu ile alakalı bir protokol imzalandığını da dile getiren Rektör Yardımcısı Deligöz, “Amacımız şehrimizi bu spor branşında bir cazibe merkezi haline getirmek. İhtisaslaşma çalışmaları kapsamında engelli sporcular bizim için ayrı bir öneme sahip. Biz, engelli sporcuları dinlemek, onların fikirlerini almak, branşlara ilişkin neler yapılabileceğini bizzat onlardan duymak ve edindiğimiz bilgiler doğrultusunda projeler üretmek istiyoruz” dedi. Gençlik Spor İl Müdürü Aslan Yıldız ise ziyareti münasebetiyle Rektör Şahin ve beraberindekilere teşekkür etti. Milli takımları Aksaray’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen Yıldız, “Milli Takımlarımız ülkemizi temsil noktasında yaptıkları çalışmalarla bizleri her zaman gururlandırıyor ve şanlı bayrağımızı dalgalandırıyor. Onlar gurur kaynaklarımız” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı