Müftü Bal: ‘Bu sene 58 çiftimizin nikâhını kıydık’

Müftü Bal: ‘Bu sene 58  çiftimizin nikâhını kıydık’

Resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte il ve ilçe müftülerine Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan değişiklikle ‘evlendirme memurluğu’ yetkisi verilmişti.
Mevzuat gereğince evlendirme işlemi yapacak personelin işlerini hatasız, kolay ve hızlıca yapması için Diyanet Bilgi Yönetim Sistemi (DBYS) içinde ek bir web uygulaması geliştirildi. Artık müftüler söz konusu uygulama ile evlendirme işlemleri için gerekli formları elektronik ortamda doldurarak hazırlayabiliyorlar.
Aksaray İl Müftüsü Cemalettin Bal: “Bize müracaatını yapan gençler evraklarını tamamlayıp verdiklerinde bize ve çiftimize uygun bir gün belirliyoruz ve o gün nikâhlarını kıyıyoruz” dedi.
Burada kıyılan nikâhın hem dini hem resmi olarak kayıtlara geçtiğini vurgulayan Cemalettin Bal: “Dinimizin emirleri üzerine halkımızın da kabul edeceği şekilde; hem dini hem resmi olarak nikâhımızı kıyıyoruz. Bu nikâh devletimizin resmi evrakları içerisinde kıyılmış oluyor” diye konuştu.
Müftülerin de nikâh kıyabildiğini vatandaşların henüz tam olarak bilmediğine değinen Müftü Cemalettin Bal: “Halkımız bu konuda yeni bilgi sahibi oluyor bu duruma yeni alışıyor. Bu sene 58 çiftimizin nikâhını kıydık. Özellikle bu sene talep çok oldu hatta günde 2-3 defa nikâh kıydığımız da oldu” dedi. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ
 
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı