Nanoteknoloji anlatıldı

Nanoteknoloji anlatıldı

YAŞAM KALİTESİNİN ARTMASI İÇİN BİLİMİN İLERLEMESİ LAZIM 


 
Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi tarafından “Biyoloji Eğitiminde Nanoteknoloji” konulu bir konferans düzenlendi.
 
Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Sağlam’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta, alana dair yaşanan yeni gelişmeler hakkında bilgiler verildi. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgül Keleş’in selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen Prof. Sağlam, dünya nüfusunun -Dünya Sağlık Örgütü’nün Ağustos 2018 verilerine göre- 7.4 milyar civarında olduğunu belirterek, tüm bu insanların pek çok problemi ve ihtiyacı olduğunu vurguladı. Çoğu zaman sorunların ve ihtiyaçların sadece gözle görünür kısımlarına bakıldığına dikkat çeken Sağlam, “Açlık, enerji darlığı, çevre kirliliği, ekonomi... İnsanlığın belli bir yaşam kalitesine ulaşması için bilimin ilerlemesi lazım. Artan dünya nüfusu yeni teknolojilerin üretilmesini zorunlu kılıyor. Teknoloji, insanlığın yararına mal ve hizmet üretmek olarak tarif edilebilir. Bu da bilgi birikimi ile olur. Bu noktada da üniversitelere çok iş düşüyor” dedi. Dünya’nın, önümüzdeki 50 yıl içinde enerji, besin yetersizliği, çevre, eğitim, su, yoksulluk, terörizm, göç, salgın hastalıklar gibi problemlerle karşılaşacağını ve bunlarla alakalı sorunların günümüzde de görüldüğünü anlatan Prof. Necdet Sağlam, “Tüm bu yaşananlar bilim insanlarını yeni çözümler bulmaya sevk ediyor. Bilimsel ve teknolojik olarak devrimsel nitelikteki gelişmeler incelendiğinde, her yüzyılda iki gelişmenin olduğu görülür. Tekstil, demiryolu, otomotiv, bilgisayar ve şimdi de nanoteknoloji... Nanoteknoloji, maddenin atom seviyesinde, bilinçli olarak işlenmesiyle yeni ve daha kullanışlı araçlar ve sistemler geliştirmektir” dedi. Nanoteknoloji’nin, biyoloji ve tıp alanlarında da çok önemli gelişmelere etken olduğunu kaydeden Prof. Necdet Sağlam, kişiye özel tanı ve tedavi, gen diziminin kolaylaştırılması, nanoaletlerle hücre içi tedavi, kanserli hücreleri tespit eden nanodetektörler gibi gelişmelerden örnekler verdi ve soruları cevaplandırdı.
 
Halen Hacettepe Üniversitesi Nanoteknoloji ve Nanotıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olanProf. Dr. Necdet Sağlam, ASÜ’nün Kurucu Rektörü olarak da görev yapmıştı. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı