ORKÖY 18 aileye gelir kapısı oldu

ORKÖY 18 aileye gelir kapısı oldu

Aksaray Orman İşletme Müdürü Abidder Yurtman, ORKÖY kapsamında hayvancılık dışında kredinin verilmediğini fakat orman köylüsü vatandaşların talepleri doğrultusunda kredilendirme şeklinde destek verilebileceğini söyledi

Aksaray Orman Müdürlüğünün, köylü vatandaşların yaşam şartlarını iyileştirmek ve üretimi artırmak amacıyla başlattığı proje kapsamında verilen ORKÖY (Orman-Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü) kredileri, köylerde vatandaşlara destek sağlıyor.
ORKÖY faaliyetleri çerçevesinde belirlenen orman köylerinde yaşayan vatandaşlara kredi imkanı sunuluyor.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aksaray Orman İşletme Müdürü Abidder Yurtman, 4 köyde toplam 18 üniteye 2’şer adet olmak üzere 36 süt sığırı için 549 bin TL kredi ödemesi yapıldığını, bu kredilerin yüzde 20’si hibe edilirken geri kalan kısmı ilk 2 yıl ödemesiz ve son 5 yılı eşit taksit ve düşük faiz imkanı ile geri ödeme yapılacağını söyledi.
Yurtman, köylerde vatandaşların birbirine kefil olduklarını bu sayede ödeme konusunda sıkıntı yaşanılmadığını ve projenin gelecek yıllarda da devam edeceğini kaydetti.
Hayvancılık dışında ORKÖY kredisinin verilmediğini belirten Yurtman, “Bu kredi sadece orman köylüsüne veriliyor süt sığırcılığında 2 yıl ödemesiz ve paranın da yüzde 20’si hibe edilerek veriliyor. Dolayısı ile köylüler bu şekilde ödüllendirilmiş oluyor. 2 yıl hiç ödeme yapmadan hem sütünden hem de hamile olduğu için buzağıdan istifade edilmiş oluyor. Vatandaşlarımız geri ödeme yapıncaya kadar 2 tane verilen hayvan belki 6-7 tane oluyor. Hiç veremediğimiz köyleri öncelikli olarak programa alıyoruz. 68 tane orman köyümüzün tamamında talep olması dâhilinde iş yoğunluğumuzu dikkate alarak kredilendirme şeklinde destek vermeye devam edeceğiz” dedi.
ORKÖY DESTEĞİ İLE ORMAN
KÖYLÜLERİ RAHATLAYACAK
Orman köylülerinin verilen ORKÖY kredilerinden memnun kaldığına dikkat çeken Yurtman, “Aksaray’ın coğrafi yapısını göz önüne alarak ihtiyaç doğrultusunda orman köylülerimiz için yeni projeler geliştirmeye, onlara ek istihdam alanları sağlamaya çalışıyoruz. Orman köylülerimizin daha iyi şartlara ulaşmaları için gereken gayreti gösteriyoruz” diye konuştu. Foto- Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı