Öğrenciler, kanser hakkında bilgilendirildi

Öğrenciler, kanser  hakkında bilgilendirildi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “Çağımızın Hastalığı Kanser” konulu konferansta akademisyenler, Gırtlak Kanseri, Rahim Ağzı Kanseri ve Mide/Kolon Kanseri konularında bilgiler verdi.
 
Toplum sağlığı açısından önem arz eden konulardaki çalışmalarıyla dikkat çeken ASÜ Tıp Fakültesi, öğrenciler başta olmak üzere geniş bir kitleye bilgilendirmelerde bulunuyor. Üç farklı kanser türünün anlatıldığı konferansta kürsüye ilk olarak Dr. Öğretim Üyesi Serkan Kayabaşı geldi ve Gırtlak Kanserini anlattı. Bu kanserin görülme sıkılığının yüz binde bir ila yüz binde 10 olarak değiştiğini kaydeden Kayabaşı, “Amerika’da her yıl ortalama 11 bin yeni larenks yani gırtlak kanseri vakası görülmektedir. Tüm kanser türlerinin yüzde birini larenks kanserleri oluşturmaktadır. Larenks kanseri genellik 60-70 yaş aralığında görülür ancak yüzde birlik bir oranla 30’lu yaşlarda da görülebilmektedir. Erkeklerde kadınlara göre daha sık izlenmektedir” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Nuri Peker ise Rahim Ağzı Kanseri hususunda bilgiler aktardı. Rahim ağzı kanserinin, en çok görülen kanser türleri içinde sekizinci sırada olduğuna dikkat çeken Peker, rahim ağzı kanserinin erken tanıyla tamamen tedavi edilebildiğini belirterek, “KETEM bu noktada çok önemli çalışmalar yapıyor. Gerekli taramalar ve muayenelerle kanser erkeden teşhis ediliyor ve başarılı bir tedavi uygulanabiliyor” dedi. Konferansın son konuşmacısı olan Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Suat Yalçın da Mide ve Kolon Kanseri hakkında bilgiler verdi. Mide kanserinin, tüm kanserler arasında görülme sıklığında dördüncü sırada yer aldığını belirten Yalçın, “Kore, Japonya ve Çin’de bu kanser türü daha sık görülürken, Amerika ve Batı Avrupa’da daha az görülüyor. Mide kanserinin bazı bölgelerde daha sık görülüyor olmasının ırksal bir bağlantısı yok; çevresel faktörler burada daha ön planda. Ülkemizde erkeklerde yüz binde 14, kadınlarda ise yüz binde altı oranında görülüyor” dedi. Program, soruların cevaplanmasının ardından sona erdi. (Haber Merkezi) 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı