Okuma azmi engel tanımıyor

Okuma azmi engel tanımıyor

Aksaray’da yüzde 64 oranında görme engeli olan 34 yaşındaki Enes Yıldırım, azmiyle liseyi bitirip 15 yıl boyunca girdiği engelli sınavları sonrası muradına ererek 'okulda memur' oldu.

Evli ve 2 çocuk babası Enes Yıldırım, Hacı Mustafa Demir İlkokulunda temizlik görevlisi olarak çalışıyor. Yüzde 64 görme engeline rağmen umudunu kaybetmediğini kaydeden Yıldırım, “Daha önce radyoculuk yaparak geçimimi sağlıyordum. Devlete alım olduğunu duydum. Umudumu kaybetmeyip başvuru yaptım. Daha sonra mülakattan geçerek devlet memuru oldum. 4 yıldır burada görev yapıyorum,  ayrıca hafta sonları da bir radyoda yayın yapıyorum” dedi.

‘DEVLETİMİZ ENGELLERE CİDDİ DESTEK VERİYOR’

Okulun sabah ve akşam temizliği ile ilgilendiğini söyleyen Yıldırım, özel sektöre göre kamu kuruluşu şartlarının oldukça iyi olduğunu bildirdi. İşini severek yaptığını dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu: “Akşam okul dağılınca okul koridorlarının temizliği bana ait buraları temizliyorum. Müdürüm gözlerimde sıkıntı olduğu için işimle ilgili gerekli tüm tertibatları sağladı. İşimi kolaylaştırmak için elinden ne geldiyse yaptı. İşimi severek yapıyorum. Burada öğrenciler ile velilerimizle çok güzel vakit geçiriyoruz. Özel sektörün devlete göre daha ağır bir çalışma sistemi var. Sağlık nedenlerimden dolayı ağır kaldırmam yasak. Ama özel sektörde çalışırken mecburen ağır kaldırıyordum. Orada işverene de söyleyemiyorduk. Sağ gözümden kornea nakli oldum. Nakil olduğum için benim ağır kaldırmam çok tehlikeli. Burada sağ olsunlar ağır kaldırmama izin vermiyorlar ve engelimize uyumlu işleri yaptırıyorlar. Yeteneğimiz neye el veriyorsa, ona yönlendirmeye çalışıyorlar. Engeliniz varsa hayat zor, ama hayata sıkı sıkı sarılırsanız ve engelinizle mücadele ederseniz, insanlara iş yapabileceğinizi kanıtlarsanız. O zaman hayat daha da kolaylaşıyor.”

‘OKUMAKTAN HİÇ VAZGEÇMEDİM’

Ortaokuldan liseye geçene kadar görme sıkıntısından dolayı bir takım sorunlar yaşadığını söyleyen Yıldırım, okuma hevesinden hiçbir zaman vazgeçmediğini söyledi. 15 yıl boyunca azmedip sınavlara çalışmaya devam ettiğini kaydeden Yıldırım, “Benim için o dönem bilgisayar ekranını büyüttüler ve bilgisayarı öğrenene kadar büyük çaba sarf ettim. Ortaokulda başarılı bir öğrenciydim. O dönemde hep takdir ve teşekkür belgesi alıyordum. Siyah tebeşirli tahta, beyaz tahtaya dönünce ben tahtayı görememeye başladığımı fark ettim. Göremediğim için derslerimi yapamadım. Sayısal dersler için lisede bir yıl sınıf tekrarı yaptım. Daha sonra yatılı okula gittim. Öğretmenlerimin bütün çabasına rağmen liseyi bitiremedim. Daha sonra açık öğretim yolu ile liseden mezun oldum. Yıllar boyunca engelli sınavlarına girdim, kazanamadım, ama hiçbir zaman yılmadım. Bir taraftan özel sektörde çalıştım. Diğer taraftan da memur olmak için mücadele verdim ve muradıma erdim” diye konuştu.

ENGELLERİ BURADA EL BİRLİĞİ İLE AŞTIK

Enes Yıldırım ile ilgili konuşan Hacı Mustafa Demir İlkokulu Müdürü Bayram Ali Tanrıver, “Enes ile birlikte 4 yıldır çalışıyoruz. Okulumuzun gerçekten sevilin bir yüzü oldu. Veliler, öğrenciler ve öğretmenlerimiz tarafından sevilen bir kişiliği var. Bir de radyocu olması bu sevinci ikiye katlıyor. Çünkü velilerimizin ve öğretmenlerimizin istek parçalarını da çalıyor. Kendisi ile çalışırken mutlu oluyorum. Biz de okul yönetimi olarak işini kolaylaştırmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sınıflar yerine koridorları makinelerle temizliyor. Ayrıyeten kendisi okul aile birliği başkanlığı görevini de başarı ile sürdürüyor. Engelleri burada el birliği ile aştık. Bundan önceki yaşantısında da engelleri kendisi aşıyordu. Biz de burada ki yaşantısında her zaman onun yanındayız” dedi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası