Olay yeri inceleme 158 olayı aydınlattı

Olay yeri inceleme  158 olayı aydınlattı


Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube ekipleri, 2018 yılı içerisinde birçok olayı incelerken elde ettiği delillerle 158 olayı da aydınlattı. Ekipler 2017 yılında 140 olan aydınlatma sayısını 158’e çıkararak yüzde 13 oranında bir artış elde etti.


Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube ekipleri, 2018 yılı içerisinde birçok olayı incelerken elde ettiği delillerle 158 olayı da aydınlattı. Ekipler 2017 yılında 140 olan aydınlatma sayısını 158’e çıkararak yüzde 13 oranında bir artış elde etti.
Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, birbirinden karışık olayları çözüme kavuştururken biyolojik, teknolojik ve bilimsel metotların yardımıyla olay yerinden elde edilen maddi deliller suçların çözümü ve faillerin tespitinde çok büyük rol oynamaktadır. Maddi deliller, mahkemede adeta “dilsiz tanıklar” olarak adaletin tesisine büyük fayda sağlamaktadırlar. Hatta insanların tanıklıkları dahi maddi delilleri yok edememektedir. Aksaray genelinde meydana gelen hırsızlık, cinayet, silahlı saldırı, Kurşunlama, Kundaklama, Yağma, Yangın, Narkotik suçlarında olay yerleri uzman polisler tarafından titizlikle incelenerek delil araştırması yapılması sonrası Vücut İzi, Kimyasal, Biyolojik, Balistik bulgular sayesinde Faili Meçhul 158 olayı aydınlattı.” denildi.
HER TEMAS BİR İZ BIRAKIR
Bir ortamı terk eden bir kişinin orada bulunduğuna dair iz bırakmamasının ya da o ortamdan bir şeyler alıp götürmemesinin imkânsız olduğu belirtilen açıklamada, "Olay yeri incelemesiyle elde edeceğimiz en önemli şey maddi suç delilleridir. Bu tür deliller şüphelinin lehine veya aleyhine dilsiz birer tanıktır. Tanıklık yapan insanların varlığı bile onları yok edemez. O yüzden olay yerinin olay sonrası korunması suçun aydınlatılmasında kilit rol oynamaktadır. Unutulmamalıdır ki, iyi korunmuş bir olay yerinden elde edilebilecek tek bir delilin yardımı ile suçluluk veya masumiyetin ispatlanması imkân dâhilindedir. Olay yeri inceleme ekipleri, özellikle her iz bir temas bırakır felsefesi ile olayları aydınlatmaya çalışıyor. Gelişen teknoloji ile ortalama yıllar öncesinin parmak izlerinin bulunduğu düşünülürse, hiç bir olayın faili meçhul kalmayacağı bilinmekte." denildi. Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon