‘Önlemler basitken hayatımızı koruyalım’

‘Önlemler basitken hayatımızı koruyalım’

Kış mevsiminin kendisini hissettirmesiyle birlikte ısınmak için soba kullanılan evlerde yanlış kullanım, ihmal ve hatalı baca bağlantılarından dolayı çok sayıda insan zehirleniyor veya hayatını kaybediyor.
Karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri arasında baş sırayı alan soba zehirlenmeleri, bazı basit tedbirlerle önlenebiliyor. Rüzgârın yönü, boruların temizliği, kullanılan kömürün kalitesi dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Aksaray Afet ve Acil Durum Yönetim (AFAD) Müdürü Cezmi Türkmen, havaların soğuduğu ve sobaların yanmaya başladığı bu günlerde karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı daha dikkatli olunması konusunda vatandaşları uyardı.
ZEHİRLENMENİN BELİRTİ VE BULGULARI
Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirti ve bulgularına değinen AFAD müdürü Türkmen: “Hafif baş ağrısından koma ve ölüme kadar varan durumlar oluşabilir. Zehirlenmenin ağırlığı solunan havadaki karbonmonoksit miktarına ve şikâyet süresine göre değişir. Karbonmonoksit zehirlenmesinin erken dönem belirtileri: Baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, denge kusuru, görmede bulanma, çarpıntı, nefes darlığı, bilinç kaybı, nöbet, şok, solunum yetmezliği ve komadır” dedi.
Karbonmonoksitin renksiz, kokusuz, tatsız bir gaz olduğunu vurgulayan Türkmen: “Bu yüzden ortam havasında hissedilmesi ve saptanması zordur. Solunum yoluyla alınması suretiyle zehirlenmelere sebep olur. Karbon monoksit yakıt olarak kullanılan ve yapılarında karbon bulunan odun, odun kömürü, taş kömür, LPG veya doğal gaz gibi madenlerin yetersiz yanmaları sonucu oluşur. İyi yanmayan sobalar, gaz ile çalışan şofben ve sobalar, egzost gazları ve yangınlarda oluşan duman karbon monoksit zehirlenmesi nedenlerindendir” diye konuştu.
SOBA VE BACA KULLANIRKEN
 ALINACAK BASİT ÖNLEMLER
Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulunan Türkmen, “Sobanın içindeki ateşin söndüğünden emin olmadan uyunmaz. Özellikle yatarken sobaya kömür atmak zehirlenmeye davetiye çıkarmaktır. Ölü ateşin üstüne atılan kömür tam yanmadığı için tüter, duman ve gaz yayar. İşte bu gaz, öldürücü karbonmonoksit gazıdır. Önlemler basitken hayatımızı koruyalım. Soba ve baca kullanırken alınacak basit önlemler vardır. Sobanın kalite ve garanti belgesi olmalıdır. İzin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır ve soba üstten yakılmalıdır. Yatmadan önce sobaya yakıt koyulmaması gerekiyor. Soba borularının ek yerlerinden gaz sızıntısı olmamasına dikkat edilmelidir. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır. Lodoslu havalarda soba yakılmamalıdır. Baca duvardan veya pencereden çıkarılmamalı, mutlaka çatıda olmalıdır. Bacanın en üst noktası çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olmalıdır. Baca şapkası mutlaka takılmalıdır. Bacalar düzenli olarak her yıl temizletilmelidir" şeklinde konuştu.
Zehirlenme sonrası yapılması gerekenleri sıralayan Türkmen, “ Karbonmonoksit gazından etkilenmiş şahsı temiz havaya çıkarmak gerekiyor. Hastaya eğer mümkünse oksijen gazı verilmeli ve hemen gerekli sağlık hizmeti için hastane veya sağlık ocağı aranmalı. Eğer gazdan etkilenmiş kişi nefes almıyorsa, yardım gelene kadar suni teneffüs uygulanması gerekir. Karbonmonoksit gazının bulunduğu mekânında havalandırılması gerekir içeri temiz hava girmeli. Karbonmonoksit gazının neden meydana geldiğini araştırıp bulup, bunun bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemleri alalım” dedi. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı