Orta refüj bitkilerin yetişmesi için elverişli hale geldi

Orta refüj bitkilerin yetişmesi için elverişli hale geldi

Aksaray Belediyesi E-90 Karayolu’nun orta refüjünde ağaçların ve süs bitkilerinin daha elverişli şekilde yetişmelerini sağlamak amacı ile yer altında biriken asfalt kırıntılarını ve bitkilerin yetişmesini olumsuz etkileyen maddeleri temizledi. Ağaç dikilmesi için açılan çukurlar bitkisel toprakla dolduruldu.
Şehrin giriş çıkış kapılarından olan E-90 Karayolunun orta refüjü ağaçlandırılması amacı ile geçtiğimiz dönemlerde Karayolları genel Müdürlüğünden Aksaray Belediyesi’ne devredildi.  
Aksaray Belediyesi ekipleri orta refüjün daha yeşil bir görünüme sahip olması için ağaçlandırma çalışması yapmadan önce uzun yıllardır birikmiş ve katman oluşturmuş asfalt kırıntılarını ve dolgu malzemelerini temizledi. İş makinaları ile kazılan yaklaşık 7 Bin metrekarelik alandan 31 Bin metreküp asfalt kırıntısı ve dolgu malzemesi topraktan arındırıldı. Yeniden ağaçlandırılması için açılan 2 metre derinliğindeki çukurlar bitkisel toprakla doldurularak ağaçlandırılma çalışmalarına başlanıldı.
Drenaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından ağaçlandırma çalışmalarına başlanıldı. İlk etapta 280 adet Şeker Akçaağaç cinsi ağaçlar Bin 400 metrelik alanda toprakla buluşturuldu. İlerleyen günlerde çınar, ladin ve meşe cinsi ağaçlar dikilecek.
Yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Evren Dinçer, çalışmanın yapıldığı bölgenin eskiden beri kullanılan bir yol olması hasebiyle burada asfalt kırıklarının ve mıcırların toprak altında bir katman oluşturduğunu ifade etti. Bu oluşan katmanın ağaçların ve süs bitkilerinin yetiştirilmesini zorlaştırdığı belirtti.  Bu orta refüjün yeşillendirilebilmesi adına toprakta bir drenaj çalışmasının zorunlu olduğunu ifade ederek yapılan çalışma ile toprağın çok daha verimli hale getirildiğinin altını çizdi. Toki kavşağı ve karasu kavşağı arasındaki yolun orta refüjü çalışmaların tamamlanmasının ardından yemyeşil bir görünüm kazanacağını söyledi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı