Ortaköy Belediyesi,minik öğrencilerin hayallerini gerçekleştirdi

Ortaköy Belediyesi,minik öğrencilerin hayallerini gerçekleştirdi

Ortaköy ilçesinde Şehit Salih Aksu İlkokulu öğrencileri İkra Ayla Kaman (11) ve aynı yaştaki Fatma Pelin Barcı (11),  okullarında dağıtılan süt kutularından robot maketi yapıp, 2 yıl önce okul bahçesinde TUBİTAK'ın katkısıyla yapılan bilim fuarında sergiledi. Fuarı ziyaret eden Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir'e de okullarında robotik kodlama sınıfının olmasını hayal ettiklerini söyledi.  Belediye Başkanlığı da iki öğrencinin hayallerini gerçekleştirdi.
Şu an 5'nci sınıf öğrencisi olan İkra Ayla Kaman ve Fatma Pelin Barcı, 2018 yılında Bilim ve Teknoloji Rehber Öğretmeni Ahmet Kılınç, eşliğinde okullarında dağıtılan sütlerin boş kutularından robot maketi yaptı. Barcı ve Kaman, fuarı ziyarete gelen Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir ile sohbet ederken kendilerini daha iyi geliştirebilmeleri için okullarında robotik kodlama sınıfının olmasını hayal ettiklerini söyledi.
105 BİN LİRAYA ROBOTİK KODLAMA SINIFI OLUŞTURULDU
Bunun üzerine harekete geçen Özdemir de, belediye tarafından okula robotik kodlama sınıfı oluşturdu. 105 bin TL’ye mal olan sınıfta 8 adet bilgisayar, 10 adet robot, 2 adet Lego ve 3D yazıcı bulunuyor. 
Sınıfın açılışı ise Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Ortaköy Kaymakamı Rasim Belge ve Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir tarafından gerçekleştirildi. İkra Ayla Kaman ve Fatma Pelin Barcı,  açılışın ardından protokol üyelerine kendilerinin tasarladığı 'Alpaslan' adını verdikleri siyah çizgiyi takip eden sensörlü robot arabayı tanıttı.
'HAYALLERİMİZE KAVUŞTUK'
Gazetecilere hayallerine kavuştuklarını belirten İkra Ayla Kaman şunları söyledi: ''Ben bu kodlama yapmaya TÜBİTAK bilim fuarında başladım. Okulumuzdaki dağıtılan sütlerle bir robot maketi tasarlamıştık. Bu yaptığımız maket robot sonrası sesimizi duyurduk.2 yıl sonra okulumuza robotik kodlama sınıfı yapıldı. Biz arkadaşımla beraber hayalimiz olan robotik kodlama sınıfına kavuştuk.''
'Alparslan' adını verdikleri robot arabayı da anlatan Kaman, ''Şimdi buruda Alparslan ismini verdiğimiz robot, tasarladığımız siyah çizgiyi, sensörüyle takip ediyor. Bunun yanında mesafe sensoru sayesinde ise önüne çıkan engelden kaçıyor. İsmini Alparslan koymasınız sebebi ise büyük Selçuklu hükümdarı Alparslan, Malazgirt zaferi sonrasının da Türklere Anadolu’nun kapısını açmıştır. Bizde milli teknoloji hamleleriyle dünya kapılarını aralayıp, ülkemizi daha ileri taşımak için bu fırsatı gerçekleştirme imkanı bulduk.'' diye konuştu.
 Fatma Pelin Barcı ise, ''2018 yılında okulda dağılan sütlerle,  bir robot tasarlayıp yapmıştık. Bu gören valimiz, kaymakamımız ve belediye başkanımız bizi destekleyerek, bize böyle bir robotik kodlama sınıfı kazandırdıkları için teşekkür ederim.” dedi.
“OKULLARIMAZA MÜZİK
 SINIFLARI KURACAĞIZ “
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu,” Biz sene başında milli eğitim bakanı ile görüşmemizde şehrimize 12 tane Z kütüphane kazandırmıştık. Ortaköy ilçesinde açılışlarını yaptık. Gördüğünüz gibi bilgisayarları ile içinde bin tane kitabi var. Ortaköy belediye başkanımı ile kaymakamımız eğitime ciddi derecede katkı sağlıyor. Şehir genelinde 40’a yakın okulumuzda Z kütüphanemiz açıldı. 2121 yılı içerisinde de bütün okullarımıza Z kütüphane kurmayı hedefliyoruz. Bu sayede çocuklarımız hem teknoloji ve kaynak kitaplarla bütünleşerek eğitim ve öğretim hayatına devam edecekler. Okullarımıza ilkokuldan başlayarak müzik sınıfları kuracağız. Bunlarında hazırlıklarını yapıyoruz. İnşallah Şubat ayında okullar açıldığında. Aksaray eğitim ve öğretimde alt yapı problemlerinin olmadı bir il olacak. Bunun yanında alt sorunlarını tamamı ile çözünce de akademik başarıda da Türkiye’de en üst seviye yükselmek dedi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı