‘Oyun çocuğun dili,oyuncaklar ise kelimeleridir’

‘Oyun çocuğun dili,oyuncaklar ise kelimeleridir’

Aksaray’ın Ortaköy ilçesinde 1980’den bu yana çocukların eğlence ihtiyacını karşılayan Oyuncakçı Zeki’nin işletmecisi Ünal Çözülmüş (40), yenilenen teknolojiyle sektörün kötüye gittiğini belirtti.
“35 senedir bu işin içerisindeyim” diyen Çözülmüş, “Bu dükkân 1980’de kuruldu. Bu işe babam başladı. Oyuncakçı Zeki diye bilinir. Hiç sektör değiştirmedik, oyuncak ve çocuk gereçleri satıyoruz. Ortaköy’de ki insanlar bize alışmışlar artık çoğu zaman bana gelip ‘Oyuncakçı Zeki sen misin?’ diye soruyorlar. Bende bu dükkân hep babamın adıyla anılsın diye değiştirmiyorum evet diyorum. Babam hala gelip gidiyor dükkâna bende çocukluğumdan beri bu sektördeyim” şeklinde konuştu.
‘ÇOCUKLAR OYUN OYNAYARAK BÜYÜR
VE DUYGULARINI KONTROL EDER’
Çocuklar için oyun oynamanın en temel ihtiyaç olduğuna değinen Çözülmüş, “Oyun çocuğun dili, oyuncaklar ise onların kelimeleridir. Oyun çocuklar için yemek yemek, su içmek, uyumak kadar gerekli ve doğaldır. Çocukların oyun ihtiyacı karşılanmazsa gelişimleri geri kalabilir. Çocuklar oyun oynayarak büyür ve duygularını kontrol eder. Bunu yaparken ise oyuncağa ihtiyaç duyarlar. Oyuncaklar iyileşmesi gereken bir çocuk için türlü türlü iyileştirici ilaçtır. Ne kadar fazla ilaç olursa o kadar hızlı iyileşir. Tabi oyuncaklar çocukların yaşına, becerisine ve ilgisine uygun olmalı” şeklinde konuştu.
‘ARTIK ÇOCUKLAR DIŞARI ÇIKMIYOR’
Çocukların kendilerini eğlendirme yollarının da değiştiğini söyleyen Çözülmüş, şöyle devam etti: "Çocukluğumun çoğunu dışarıda oyun oynamakla harcadım ama parkta oynayan çocukları en son ne zaman gördüğümü hatırlamıyorum. 40 yaşındayım ve çocukluğumda aldığım en kötü ceza, dışarı çıkmamıza izin verilmemesiydi. Bugünün dünyasında kesinlikle bunun bir anlamı yok. Çocuklar zaten dışarı çıkmıyor. Aileler, yakın bir gelecekte ‘Git dışarıda oyna’ dedikleri çocuklarının, ‘Dışarıda ne yapabilirim ki?’ cevabıyla karşılaşacak. Muhtemelen ömrü boyunca ağaçlara hiç tırmanmayan çocuklar olacak gelecek nesilde"
‘UYUŞTURUYORUZ EVLATLARIMIZI’
Çözülmüş, “Günümüz şartlarına göre bu sektörü ayakta tutmak biraz zor. Geçmişte işlerimiz daha güzeldi. Şuanda çok fazla çeşit var. Klasik oyuncaklar daha güzeldi. Şimdi daha fazla çeşit olmasına rağmen sektör başkasının elinde. Birde çocuklar git gide oyuncaklarla oynamayı bırakıyor. Bir yaşındaki bebeğin elinde bile telefon var. Eskiden bebeklerimizi susturmak için çıngırak sallardık şimdi açıyoruz telefondan video tabiri caizse uyuşturuyoruz evlatlarımızı” dedi. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı