Oyuncak müzesine yoğun ilgi

Oyuncak müzesine yoğun ilgi

Aksaray Belediyesi tarafından, Kültür Park Site AVM içinde hizmet veren Çocuk Aktivite Merkezi ile oyuncak müzesi yoğun ilgi görüyor.
Merkezde ders veren ahşap oyuncak ustası Nadir Ergün, "Öğrencilerin ilgi alakasından gayet memnunuz. Özellikle hafta sonlarında aileleri ile hoş vakit geçiren çocuklar atölyemize uğramadan AVM 'den ayrılmıyor. Biz atölyemizde oyuncaklarımızı yarı şekilde yapılandırıyoruz. Yarı yapılandırdığımız oyuncakları öğrencilerimize boyasını, ufak tefek el aletleri kullandırarak montajlarını yaptırıyoruz. Öğrencilerimiz bu kursa 6 hafta devam edebiliyorlar. Her hafta değişik bir oyuncak yapıyoruz. Bu hafta ahşaptan ördek yaptık. Bu ördek yürüdükçe patilerini yere vurarak hareket ediyor. Burada 5-7 yaş gurubu ile 12-13 yaş gruplarımız var. Cumartesi ile pazar günleri 3 grup halinde 60 öğrenci kapasite ile hizmet veriyoruz. İlk grubumuz 6 haftasını tamamladı. Haftaya yeni guruba geçeceğiz." dedi.
OYUNCAK MÜZESİNDE BİR TARİH YATIYOR
Müzeye de yoğun bir ilginin olduğunu belirten Ergün, "Oyuncak müzesinde bir tarih yatıyor. Burada çok eski oyuncakları sergiliyoruz. Burada 50-60 yıllık oyuncaklarımız mevcut. Bu oyuncakları Türkiye genelinde toplanan ve satışa sunulan oyuncakları arkadaşlarımız temin ederek müzemize yerleştirdiler. Ailelerle birlikte gelen çocuklarımızın anne ve babaları küçükken hangi oyuncaklarla oynadıklarını anlatıyorlar. Neler yaşadıklarını ile nasıl oynadıklarını çocuklarına kendileri anlatıyor. Bu sayede aileler geçmişe gidiyor. Eski oyuncaklarla yeni oyuncakları kıyaslayınca arada çok fark olduğunu görüyorlar. Çünkü eski oyuncakların birçoğu tamamen el yapımı insanlar kendileri üretmişler. Ama günümüzde ise oyuncaklar tamamen maalesef plastik ve fabrikasyon oyuncaklar. Çocuklarımıza hazır oyuncakları alıyoruz. Oyuncaktan sıkılıp 1 kaç gün içinde oyuncağı atıyor. Üzerinde çocuğun yapacağı hiç bir şey yok. Ama el yapı bir oyuncak olduğu zaman. Çocuklarımız bir hafta oynuyor ve sıkıldığı zaman zımparalayıp, rengini değiştirip kendine de yeni bir oyuncak yapıp kullanıyor. Sürekli kendini yenileyebiliyor. Kırıldığı zaman tamiratına da kendi yapıyorlar ve uzun yıllar kullanabiliyorlar." diye konuştu. Foto-Haber: Dilara ARSLANGEDİKLİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon