‘Pancar alım fiyatı beklentinin altında’

‘Pancar alım fiyatı beklentinin altında’

Şeker için pancar baz alım fiyatını 336 TL olarak belirlenirken Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, pancar alım fiyatının beklentilerin çok altında kaldığını belirtti.
Erel yapmış olduğu yazılı açıklamada; “Açıklanan pancar taban fiyatları çiftçilerimizin beklentilerinin çok altında. Çiftçilerimizin emeğinin karşılığı değil. Çünkü pancar üretim girdilerinde bir yılda ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti. Bir yılda elektik ve sulama giderlerine yapılan zamlar yüzde 30’un üstünde. İlaç ve tohum fiyatları da yüzde 20’lerin üzerinde artış göstermiştir. Pancar üreticisi çiftçilerimizin girdilerinin yarısı kadar bile fiyat artışı yapılmadı. Çiftçilerimizin emeğinin karşılığını gene alamadı.
Şeker pancarı taban fiyatıyla ilgili çiftçilerimizin de talebini ileterek Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ’ye vermiş olduğum yazılı soru önergesiyle; Tarımsal faaliyetlerin başında gelen gübre, mazot, elektrik ve ilaç fiyatlarında ki artışları da ele alarak şeker pancarının taban fiyatının 450 Türk Lirası olarak belirlenmesi gerekmekte olduğunu ve çiftçilerimizin talebinin bu şekilde olduğunu belirtmiştim.
Fakat tarafıma verilen cevap ile açıklanan şeker pancarı alım fiyatı kesinlikle uyuşmamaktadır. Yıllık enflasyon oranı, Üretici Maliyetlerindeki artış, Dünya Pancar fiyatları göz önünde bulundurularak fiyat belirlemesi yapıldığı belirtilmiş. Sadece Üretici Maliyetlerindeki artış ele alındığında şeker pancarı taban fiyatı 450 Türk Lirası olması gerekirdi” ifadelerini kullandı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı