‘Pancar parası’ tarım ürünleri satan esnafı hareketlendirdi

‘Pancar parası’ tarım ürünleri satan esnafı hareketlendirdi

Nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray'da tarım işletmesi sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi Ramazan Akçay, pancar paralarının ödenmeye başlamasıyla piyasalarda yaşanan hareketlilik hakkında bilgiler verdi.
‘Pancara öderim’ vaatlerinin pancar paralarının alınmasıyla yerine getirildiğini ifade eden Akçay; “Aksaray’da 23 yıldır perakende ziraiyi ilaç, tohum ve gübre tedarikçiliği yaparak çiftçilerimize hizmet veriyorum. İşlerimiz sezonun iyi gelmesi kışın geçmesi ile beraber son günlerde biraz ivme kazandı. Bu olaya geçtiğimiz hafta çiftçilerimize doğrudan gelir desteği ödemeleri ve pancar paralarının şeker fabrikası tarafından ödenmesi sektörü hareketlendirdi.
Çiftçiler paralarını alınca tekrardan şeker pancarı, yağlık ay çekirdeği, mısır gibi ürünlerin tohumlarını tedarik etmeye başladılar. Bu yıl ilimizde bereketli bir sezon olacağını düşünüyoruz. Şu anda yabancı ot ilacı ile başlıyoruz. Bu yıl çerezlik çekirdeğimiz para etmedi. Şuan yağlık siyah çekirdek çerezlik ekiliyor. Bunun da ne olacağını bilemiyoruz. Tüccarlar sözleşmeli ekelim diyor. Tohumu şu anda 150 lira satılıyor. Tarım ilacı konusunda tüm ilaçlar elimizde mevcut. Fiyatlar ise geçen yıla göre yüzde elli oranında zamlandı. Çiftçilerimiz bu yıl normal gübrenin fiyatının yüksek olmasından dolayı sıvı gübreye yöneldi.”dedi.
Bu yıl tohum fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Akçay, ”Bir torba yağlık ay çekirdeğinin tohumu 750 ile 800 lira eğlencelik siyah çekirdeğin tohumu 1 kilosu 150 lira tohum fiyatlarının yüksek olması üreticiyi zorluyor.” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon