Pandemi döneminde şehirden köye göç arttı

Pandemi döneminde  şehirden köye göç arttı

Nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray'da, tarım ve hayvancılık noktasında ki  köyden şehre göç, tam tersine dönerek şehirden köye göç olarak değişti. Vatandaşlar pandemi döneminde kalabalıktan uzaklaşmak için şehirden uzak yerlerde ki müstakil evlerini tercih ediyor.
Aksaray Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız,” Pandemi döneminde şehirden köylere dönüşler bizi üretim noktasında sevindirdi. Devletimizin tarım ve hayvancılıkta aldığı tedbirler, önlemler ve desteklerle ile 2020 yılının son çeyreğinde tarım hayvancılık sektöründe toparlama dönemine adım attık. Sektörde taşlar yeniden yerine oturmaya başladı.”dedi.
“Tarım ve hayvancılığı gelişmeyen ülkelerin kalkınmasının mümkün olmayacağını gördük”
Pandemi döneminde tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu dünyada gördüklerini belirten Yıldız,” Tarım ve hayvancılığı gelişmeyen ülkelerin kalkınmasının mümkün olmayacağını gördük. Üreticiler ve tüketiciler, pandemi döneminde  tezgâhta nohudu, fasulye, peynir, yoğurdu eti bol olan bir ülkenin sanayi gelişiminden daha değerli olduğunu bir kez daha açığa çıkarmış oldu. Bu dönemde hükümetimizin tarım ve hayvancılık konusunda atacağı adımlara veterinerler odası olarak tam destek vereceğiz.”ifadesini kullandı.
 “Köylerde üretim artmaya başladı”
Yıldız, vatandaşların pandemi döneminde apartman hayatından ayrılarak köylerde ki müstakil evlerine göç ettiğini belirterek ; ”Bu göç başta tavuk yetiştiriciliği adına şehrimizde ciddi bir artışa sebep oldu. Bunun yanında vatandaşlarımız büyük baş yetiştirdikleri çiftliklerinde küçükbaş yetiştirmeye de başladılar. Eskiden birçok yetiştiricimiz bize geldiklerinde işletmesindeki hayvanları artırmamak için tedbirler alıyordu. Şimdi ise bu işe yeni başlayanlar işletmelerine hayvan alımı yapmak için uğraşıyor. Hükümetimizin özellikle küçükbaş noktasında sıfır faizli kredi ile 100 baş koyun projesi üretim için büyük destek oldu. Bu da bölgemiz için önümüzdeki 5 yılda ciddi bir rakam artışı sağlayacak. Büyük baş üretiminde ise Türkiye’de ilk 10’a girerek süt üretimi konusunda çok iyi bir durumdayız. Bu dönemde yetiştiricilerimizin daha profesyonel bir işleyişe geçmeleri sağım için önemli olacaktır.”
 “Tek sıkıntımız yerli çoban yetiştiremiyoruz”
En büyük sıkıntının çoban ve bakıcı olduğunu vurgulayan Yıldız,” Yetiştiricilik anlamında  içimizden yetiştirdiğimiz çoban meslekli insanlarımız maalesef yok. Bununla ilgili yeni adımlar atmamız lazım. Şu anda bu işte Afganistanlı kardeşlerimize bağlıyız. Afganlılar bu işi bırakırsa ciddi mağduriyetler yaşayabiliriz. Bunun için STK ve Tarım İl Müdürlüğü kurslar ve eğitimler vermeli.”diye konuştu. Foto-Haber: Erkan Altuntaş

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı