Pandemi döneminde 25 bin 617 kitap okundu

Pandemi döneminde 25 bin 617 kitap okundu

KÜTÜPHANEDE KOVİD TEDBİRLERİ KAPSAMINDA KİTAP DEZENFEKTE CİHAZI İLE VİRÜSÜN BULAŞIP, YAYILMASININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Aksaray’ın en eski kurumlarından olan İl Halk Kütüphanesi 1926 yılında kurulduğu günden beri hizmet vermeye devam ediyor. Aksaray İl Halk Kütüphanesi pandemi döneminin başlangıcı olan Mart ayından, Kasım ayına kadar 25 bin 617 kitap ile okuyucularına destek oldu. Kovid-19 tedbirleri çerçevesinde ara verilen ancak kontrollü yaşam çerçevesinde alınan tedbirler kapsamında tekrar hizmet vermeye başlayan kütüphane okuyucularını ağırlamaya devam ediyor. Kütüphaneye kazandırılan kitapların tamamı dezenfekte cihazından geçirildikten sonra teslim alınıyor. Kütüphane binasının zemin katındaki çocuk kitaplığı bölümünde düzenlenen çeşitli okuma etkinlikleriyle çocukların kaliteli zaman geçirmeleri sağlanarak, gelişimlerinin desteklenmesi hedefleniyor. Kütüphanede çocukların araştırma ve sentez bilinci kazanabilmeleri, yeteneklerini keşfedip toplumda kendini ifade edebilen, özgüven duyguları gelişmiş bireyler olmaları amaçlanıyor.
‘HEDEFİMİZ DAHA FAZLA
OKUYUCU KAZANABİLMEK’
İl Halk Kütüphanesi 2020 yılının 11’inci ayına dek 166 bin 875 okuyucu sayısına ulaşırken, pandemi nedeniyle kapalı olmasına rağmen 25 bin 617 kitabı ödünç verdi. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Halk Kütüphane görevlisi Murat Sarı, toplam kitap sayılarının az da olsa arttığını belirterek “Her geçen yıl gençlerimizin okuma alışkanlıkları hız kazanıyor ve kitaba olan ilgileri artıyor. Tabi ki bu kesinlikle yeterli değil hedefimiz daha fazla okuyucu kazanabilmek. Bu sene Kovid-19 nedeniyle kapalı olduğumuz zamanlar oldu fakat buna rağmen kitap ödünç verme sayımızın iyi bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. Koronavirüs döneminde insanların yaşam alışkanlıkları çok değişti. Bizlerde sosyal medyada okuyucularımızla buluşmaya çalıştık. Kültür ve Turizm Bakanlığının ‘Kütüphanem Cepte’, ‘E-Kitap’ mobil uygulamaları ile evde kalan vatandaşlarımıza binlerce kitap hizmeti sunuldu” dedi.
KÜTÜPHANEDE TEMİZ
KİTAP DÖNEMİ BAŞLADI
Sosyal mesafe kuralları gereği, kitap okuma ve ders çalışma salonlarında sosyal mesafe kurallarına göre hizmet verdiklerini vurgulayan Sarı, şunları kaydetti: “Bakanlığımız koronavirüs salgının ardından aldığı önlemlere bir yenisini daha ekleyerek kitap dezenfekte cihazı ile virüsün kitap takaslarıyla bulaşıp, yayılmasının önüne geçiyor. Yani kütüphanemizde temiz kitap dönemi başladı. Maskesiyle kütüphanemize giren okuyucularımız, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak kitabını seçebiliyor.  Daha sonra okuyucularımız kitaplarını teslim etmeden önce ve kütüphanecilerimiz kitapları vermeden önce sterilize makinesinde dezenfekte ediyor.  Ozon ve mor ışın ile yaklaşık 30 saniyede bir kitabı dezenfekte edebilen cihaz, tek bir tüp ozon ile milyonlarca kitaba işlem uygulayabiliyor Okuyucularımız dilediği gibi gönül rahatlığıyla kitaplarını alabilirler” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı