ParkSite’de katliamı anlatan sergi

ParkSite’de katliamı  anlatan sergi

AZERBAYCAN VE TÜRKİYE'NİN ORTAK ACISI: HOCALI KATLİAMI

ASÜ’lü öğrenciler Aksaray Kültür ParkSite’de Hocalı katliamında yaşanılanlara dikkat çekmek için sergi açtı. Aksaray Üniversitesi (ASÜ) öğrencisi Azerbaycanlı Akif Hasanzade: "Hocalı konusunda haklı olan Azeri Türkleridir. Biz mazlum ve haklıların yanındayız. Bu hak gaspının iade edilmesini istiyoruz" dedi.
Akif Hasanzade yaptığı açıklamada, Türk-İslam dünyasının birçok kanayan yarası bulunduğunu, bunlardan birinin de Karabağ sorunu olduğunu hatırlattı.
Karabağ'ın 1992'den bu yana Ermenistan'ın işgali altında olduğunu anımsatan Hasanzade, Karabağ sorununun en önemli ayağının, 1992'de Hocalı'da yaşanan hadiseler olduğunu anlattı. Hasanzade, Türkiye'nin, Karabağ sorunu ve Hocalı katliamını unutmadığını, bu durumun Türkiye'nin dış politikasında önemli bir yeri olduğunu vurguladı.
Uluslararası alanda Azerbaycan'ın yanında bulunan birinci sıradaki ülkenin Türkiye olduğunu belirten Hasanzade, 1992 yılında eski Sovyet Rusya'nın Kafkasya'da dağılma döneminde Hocalı katliamının yaşandığını ve Ermenistan tarafından Türklere karşı bir vahşet uygulandığını anlattı.
Hasanzade, eski Sovyet Rusya'nın bölgeden çekilirken arkasında ihtilaflı bir coğrafya bırakmak istediğini, Azeri Türkleri ve Ermeniler arasında bu iki ülkenin bağımsız güçlü bir hale gelememesini ve kendisine ihtiyaç duymasını hedeflediğini kaydetti.
Dönemin Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un hiç beklenmedik bir zamanda Azerbaycan'a ait Karabağ özerk bölgesini Ermenistan'a devrettiğini duyurduğunu ifade eden Hasanzade, "Karabağ bölgesinin nüfusunun yüzde 75'i Türk'tü. Bu bölgeyi giderayak Ermenistan'a devretmesi de bu stratejiye dayanıyordu. Sovyet Rusya, 1918'deki politikasını 1992'de yeniden uyguluyordu. 1918'de Erzurum, Van, Gümüşhane ve Bayburt'ta Ermeni komitecilerin yaptığı katliamın aynısını 1992'de silahlarını Ermenistan'a bırakarak gerçekleştirdi" diye konuştu.
KARABAĞ SORUNU KANAYAN
YARALARIMIZDAN BİRİ’
Hasanzade, 1992'de Hocalı’nın kuşatma altında olduğunu; insanların soğuktan ve açlıktan öldüğünü, Ermenilerin orada yaklaşık 700 masum insanın canına kıyıp katliam yaptığını dile getirdi.
Hocalı’da 1992'de yapılan katliamın, 1948 Soykırım Sözleşmesi'nin tanımına uyduğuna dikkati çeken Hasanzade, "O günden bu yana Azerbaycan, dünyaya haykırıyor; 'Bu bir insan hakları ihlali değil, bu bir soykırım' diyorlar. Karabağ nüfusunun yüzde 75'i Azeri Türkleriydi fakat bundan 3 yıl sonra Karabağ'da nüfus tersine döndü. Yüzde 75'i Ermeni, yüzde 25 Türk oldu" ifadelerini kullandı.
Hasanzade, 1998'de Birleşmiş Milletlerin, Ermenistan'ın Karabağ'ı haksız bir şekilde işgalini kabul ettiğini, bazı Avrupa ülkelerinin ise bunu tanımadığını, Türkiye ve Azerbaycan'ın ise Ermenilerin düşmanlığıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.
"GÜÇ BİRLİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR"
Hasanzade, İslam âlemine karşı Avrupa'da büyük bir propaganda yürütüldüğüne işaret ederek buna karşı bilgilenme ve bilgilendirmenin önemine işaret etti.
Aksi takdirde bu kara propagandanın İslam âlemini hiç hak etmediği bir noktaya götürebileceğine dikkati çeken Hasanzade, sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye; Kafkasya, Orta Doğu ve tüm dünyada Azerbaycan'ı Hocalı soykırımı konusunda en kuvvetli şekilde destekleyen devlettir. Bu konuda güç birliğine ihtiyacımız var. Ermenistan eli kanlı, saldırgan ve yok edici bir ülke fakat Avrupa'ya sözde masum yüzünü gösteriyor. Ezilen ve yok edilen bir devlet moduna giriyor. Bu iki yüzlülüğe karşı yapılacak tek şey, Türkiye ve Azerbaycan için güçlü ve birlik olmak. Bu iki yüzlülük ancak güçlü bir dış politikayla güçlü askeri ve ekonomik bir yapıyla çözülebilir. Birliğimizi, milli beraberlik duygusuyla bizi birleştiren noktaları unutmadan sağlam temeller inşa ederek yürümek zorundayız" ifadelerini kullandı.
HOCALI KATLİAMI
Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, 26 Şubat 1992'de eski Sovyet ordusunun 366’ıncı Motorize Alayı ile Azerbaycan'ın Hocalı şehrini işgal ederek 63'ü çocuk, 106'sı kadın, 70'i yaşlı olmak üzere 613 kişiyi katletti. Katliamdan 76'sı çocuk, 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150'sinden haber alınamadı. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı