Peyzajcılarda hareketli günler başladı

Peyzajcılarda hareketli günler başladı

Baharın yaklaşması ile birlikte vatandaşlar evlerinin önüne ve bahçelerine yeni fidan, gül ve çiçek dikmek için peyzajcıların yolunu tutmaya başladı.

Kimileri meyve yetiştirmek için kimileri ise evinin önünde yeşillik unsuru fazla olsun diye fidan alıyor. Salı Pazarı etrafında peyzajcılık yapan Osman Bellikli; ”Bu mevsim fidan dikmek için uygun zaman artık havalar ısınmaya başladı. İnsanlar da meyve fidanı ve çiçek tohumu almak için peyzajcıların yolunu tutmaya başladı. Çarşı merkezinde herkesin uğrak yeri olan Salı Pazarı çevresinde insanlar alışverişini yaptıktan sonra bizden de ağaç fidanlarını alıyor.” dedi.
İnsanların her türlü ağaç fidesini dikmeye çalıştıklarını söyleyen Bellikli, “Artık sadece elma, kayısı, kiraz, vişne ekilmekten vazgeçildi. Bunun yanında cennet hurması, yenidünya, nar, gibi değişik meyveleri de ekiyorlar. Bunlar bizim iklimimize pek uygun olmadığı için bazı kişiler bahçesinde tutturamıyor. Bunların mevsime göre sıcaklığının korunması gerekir. Buna dikkat edilmesi gerekir.” şeklinde konuştu.
“FİDANLARIN AŞILARI KIBLEYE BAKMASI GEREKİR”
Fidanların nasıl dikilmesi gerektiği konusunda da tavsiyelerde bulunan Bellikli , “Fidan dikerken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Dikilen fidanların çoğu aşı olduğu için aşıların kıbleye bakması gerekir ki, poyraz rüzgârı çıktığı zaman aşı yeri kırılmasın. Ayrıca kazılan yere fidan konulduktan sonra köklere ilk atılan toprağın güneş görmüş toprak olması gerekir, kazılan yerdeki yaş toprak atılmamalı. Kazılan çukurda aşının olduğu yere kadar kazılmalıdır. Diktikten sonra fidana ilk can suyu verilmelidir. Daha sonra da 1 sene boyunca fazla aşırıya kaçmamak şartı ile sulamasını yapmalıdır.” diye konuştu.
“BODUR CİNSİNİ FAZLA EKEN YOK”
Bodur türünün artık eskisi gibi satılmadığını söyleyen Bellikli, “Önceleri herkeste bir bodur dikme hevesi vardı. Ama şimdi boduru fazla eken yok. Çünkü ekenler onun bakımının zor olduğunu gördüler, öğrendiler. Tabiri caizse çocuğa bakar gibi bakmak gerekir bodur ağaçlara. Satılan fidanların fiyatlarını da söyleyen Bellikli , “Elma, kayısı, kiraz, erik, armut fidanları 10TL’den başlıyor. Cins oluşlarına göre fiyatlar biraz daha artıyor. Cennet hurması 15 TL, aşı üzüm bağları 10 ile 15 TL arasında, güllerimiz de 5 TL’den başlıyor. Onlar da cins oluşlarına göre artıyor. Bir de herkesin alamadığı çam ve onun cinsi olan ağaçlar var. Onlar da 50 TL’den başlayıp, bin TL’ye kadar çıkıyor. Mevsimlik çiçeklerin tanesi de 2 ile 5 TL arasında. Onlar herkesin bütçesine uygun fiyatta.” dedi. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon