Pişince eli alınca cebi yakıyor

Pişince eli alınca cebi yakıyor

KIŞ MEVSİMİNİN VAZGEÇİLMEZİ KESTANEYE OLAN HASRET SONA ERDİ

Aksaray’da 10 yıldır seyyar satıcılık yapan Ramazan Uğurlu, sezonluk ürünler satarak geçimini sağlıyor. Yazları süt, fındık, taze ve yaş ceviz, kışları ise fındık ve kestane satan Uğurlu, kestaneye gelen zam nedeniyle satışların azaldığını belirtti.
Şemsiyeli Sokakta seyyar tezgah açan Uğurlu, “Ürünlerimizin alış fiyatı yüksek olduğu için biz de fiyatları artırmak zorunda kalıyoruz. Kestanelerimizin fiyatı 2 kat arttı. Geçen yıl 25-30 lira fiyat aralığı olan kestane bu yıl 50-60 liraya kadar çıktı. Vatandaşlarımız fiyatları öğrenince ya almaktan vazgeçiyor ya da az miktarda alım yapıyor. Kısacası soran çok ama alan yok” dedi.
Kestanelerin çoğunlukla Bursa ve Aydın’dan geldiğini ifade eden Uğurlu, en kaliteli kestane çeşidinin kuzu kestane ve şekerci kestane olduğunu kaydetti. Ürünlerin kalitesine göre fiyatlarının da arttığını aktaran Uğurlu şöyle konuştu: “Şekerci kestane, diğer kestanelere göre daha lezzetli olur. Atkestanesi olarak bilinen çeşit ise oldukça zararlıdır. Yenilmesi tavsiye edilmez. Onun dışında Çin kestanesi vardır. Daha iri olur fakat tadı güzel değildir ve besin değeri düşüktür.”


‘LEZZETİNDEN ÇOK OLUŞTURDUĞU

ORTAM SICAKLIĞINI SEVİYORUZ’
Kestane satın almak isteyen müşteri Hatice Ağırdıcı, kestanenin lezzetinden çok bıraktığı olumlu havayı sevdiğini ifade etti. Ağırdıcı, “Çocukluğumuzdan beri soba üzerinde kestane pişirip yiyoruz. Lezzetinden çok yarattığı havayı seviyoruz aslında. Nostaljik bir hava veriyor. Bazen tadına bakamadan kışı geçiriyoruz. Bir burukluk oluşuyor. Nerden alacağız, nasıl yiyeceğiz? Çok pahalı. Çocuğu çok olan ne yapıyor? Kestane biraz lüks bir yiyecek ama o olmadan da olmuyor” dedi.
PÜF NOKTASI, ENSEYE TEK ÇİZİK
Kestanenin nasıl pişirileceğine dair konuşan Ramazan Uğurlu, “Kestanenin ensesinden yani şişkin tarafından bıçakla bir çizik atılır. Çizik attığımız yer pişirilirken altta kalmalıdır. Kestanenin ateşle ilk temas etmesi gereken yer çizik attığımız yer olmalıdır ki kestane zarını bırakabilirsin. Eğer her iki taraftan da keserseniz kestanenin kalitesi ne olursa olsun içindeki zarını bırakmaz. İkinci bir yerden hava almamalı. Tek bir yerden çizilmeli ve o kısım ateşle temas etmelidir. İşte kestane pişirmenin püf noktası budur” şeklinde konuştu.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestanenin faydaları, uzman hekimler tarafından şöyle açıklanıyor: “Kestane, öncelikli olarak kolesterol sorunu yaşayanlar için önemli bir besindir. Pek çok kanser türü için koruyucu etkisi vardır. Kestane, tok tutucu bir özelliğe sahip olup içerdiği vitaminler ve mineraller, almamız gereken besin ihtiyacını büyük ölçüde karşılar. Kestane, aynı zamanda beyin hücrelerini geliştirebilen bir yiyecektir. Dolayısıyla hafıza ve unutkanlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalan insanlar için önerilebilir. Özellikle çocuklar için ise iştah açmada birebirdir.”

DİKKAT!
Kestane tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır: Yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıklara sahip olan bir insan; kestaneden uzak durmalıdır. Kestane, bu tür hastalıkları tetikleyerek sağlık durumunda olumsuz etkiler yaratabilir. Aynı zamanda kestane, damar hastalığı olan kişilerin asla tüketmemesi gereken bir yiyecektir. Çünkü damarın sertleşmesine neden olur. Ayrıca kestanenin aşırı tüketilmesi, kilo alınmasına yol açar. Foto-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı