Ramazan Kaşlı esnafların sorunlarını dile getirdi

Ramazan Kaşlı esnafların sorunlarını dile getirdi

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, Korona virüsü sebebiyle esnafların yaşadığı sorunlar ve çözümleri hakkında mecliste gündem dışı bir konuşma yaptı.
 “Ülkemizin içinde bulunduğu bu zorlu zamanda, hepimizin ortak amacı vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve bu süreci en az zararla atlatmaktır” diyen Kaşlı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu süreçte, yapılan birçok devlet desteği esnafımızın sorunlarını bir nebze olsun hafifletmiştir.  Ekonomimizin temel yapı taşı olan esnafımıza yapılan bu destekler için hükümetimize teşekkür ediyorum. Bunun yanında özellikle küçük esnafımızı,  kaybetmemek için sağlık alanında olduğu gibi bütün esnaf kesimlerinin temsilcilerinden oluşan bir ekonomik kurul oluşturulmalıdır. Bakkaldan manava, pastaneden berbere, giyimden taşıma sektörüne kadar sayısız alanda faaliyet gösteren yaklaşık 2 milyon esnafımız ya işletmelerini kapatmak zorunda kaldı ya da satışlarında azalma meydana geldi. Bu durum da hem esnafın ailesinin hem de yanında çalışanlarının günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek gelirden mahrum kalmalarına sebep oldu. Bu nedenle tüm esnafımıza nefes aldıracak önemli bir ekonomik destek paketi hazırlanmalıdır”.
‘ESNAFIN KREDİYE İHTİYAÇ
DUYDUĞU BİR DÖNEMDEYİZ’
Esnafın krediye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde olduğunu dile getiren Milletvekili Kaşlı,“ Kredi almak için bankaya başvuru yapan esnafımız, karşısına sicil engeli çıktığından ihtiyaç duyduğu krediyi alamamaktadır. Özellikle KGF kredisinden yararlanmak isteyenlerde farklı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu konuda esnafımızın geleceği için acilen bir sicil düzenlemesi yapılmalıdır.  Zorlayıcı şartlar ortadan kaldırılarak faizsiz ve en az bir yıl geri ödemesiz kredi imkânı verilmelidir. Ülkemizde etkisini Mart ayının başında göstermeye başlayan salgın sebebiyle, Mart ayı ödemelerini kredi kullanarak yapan esnafımızın Nisan ve Mayıs ödemeleri en az 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenmelidir. Virüsle mücadele kapsamında Şehir içi ve şehirlerarası yolculuğun kısıtlanması sonucunda yolcu taşıma sayısı bir anda düşen halk otobüsü, şehirlerarası otobüs, dolmuşçu, servis aracı gibi taşıma sektöründeki esnafımızın da mağduriyeti göz ardı edilmemelidir. Şoför esnafımızın kullandığı akaryakıttan vergi alımı en azından bu süreçte durdurularak gerekli destekler verilmelidir.  Ayrıca taşıma sektöründeki birçok esnafımız araçlarını kredi çekerek veya çek-senet düzenleyerek almışlardır. Şu an iş yapamaz durumda olan bu toplu taşıma esnaflarımızın borçlarının ödemesinde kolaylıklar sağlanmalıdır” diye konuştu.(Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı