‘Ramazan, zihni, ruhi ve bedeni olgunlaşmadır’

‘Ramazan, zihni, ruhi ve bedeni olgunlaşmadır’

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, zihni, ruhi ve bedeni olgunlaşma ile toplumsal farkındalığın geliştiği müstesna bir süreç olan Ramazan Ayına erişmenin derin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Şahin, Ramazan Ayını yazılı olarak yaptığı basın açıklamasıyla kutladı. Ramazan’ın her şeyin sahibi Yaratıcıya; bilgi, hikmet ve yaşam kaynağı Kur’an’a; Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in insanlığı aydınlatan kapsayıcı davetine; insanın topluma ve bireyin kendi özüne, kalbine, vicdanına yaklaştığı bir dönem olduğunu kaydeden Prof. Şahin, bu özel dönemin yeni bir kimlik inşası için de fırsatlar ihtiva ettiğini söyledi. Tutulan oruçların bedeni sağlık ve nefsi kontrol; yardımlaşma ve paylaşmanın kardeşini fark etme; okunan Kur’an ve mukabelelerin bilgilenme ve zihinsel yenilenme anlamlarını ifade ettiğini kaydeden ASÜ Rektörü, “Ramazan, hayatı ve zamanı daha anlamlı bir çerçeveden görebilmeye imkân sağlıyor. Sorumluluklarımız, varlık sebebimiz, yapıp ettiklerimiz, dün-bugün ve yarın sorgulamalarımız, yaşam içindeki duruşumuz, gündelik telaşlar arasında ihmal ettiklerimiz… Her anımızı gözden geçirebilme ve akıp giden zamana çok boyutlu bir biçimde sabır, metanet, dua ve şükür nazarıyla bakma; hırstan, kinden ve kibirden arınma anlamlarına gelen Ramazan, sevinçleri çoğaltma ve çoğalan sevinçleri paylaşmaktır. Böylesi bir iklime erişmekten dolayı büyük bir huzur duymaktayız” dedi. Salgın sürecine dikkat çeken ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan’ın Salgın koşulları içinde eda edileceğini belirten ASÜ Rektörü, “Hepimizin ortak gayreti ve dikkati ile bu sürecin en kısa sürede sona ereceğine inanıyoruz. Duamız, Ramazan Ayının sonunda, iki bayramı birlikte yaşamaktır. Bunu sağlayabilmenin yolu, herkesin üzerine düşen sorumlulukları duyarlılıkla yerine getirmesinden geçmektedir” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı