Sağlıklı et ve süt ürünü tüketilmesi için çalışıyoruz

Sağlıklı et ve süt ürünü  tüketilmesi için çalışıyoruz

Vatandaşların sağlıklı et ve süt ürünleri tüketebilmesi için çeşitli çalışmalar başlatan Aksaray Veteriner Hekimler Odası, hayvancılık sektörünün çetin geçen kış şartlarından etkilenmemesi adına mücadelelere devam ediyor.

Aksaray’ın son dönemde geçirmiş olduğu zorlu kış şartlarında gece gündüz sahadaki çalışmalara devam ettiklerini bildiren Aksaray Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız, vatandaşların sağlıklı et ve süt ürünü tüketilebilmesi için var güçleriyle çabaladıklarını ifade etti. Önder Yıldız, “Kış soğuklarında buzağı ve kuzularda ishal, büyükbaş hayvanlarda ise zatürre, verem ve akciğer hastalıkları baş gösteriyor. Bizler bu hayvanlardan elde edilen ürünler ile vatandaşın sağlık tüketim yapabilmesi adına mücadele veriyoruz ” dedi.

Kış döneminde hayvancılık sektöründe oluşan sorunlardan bahseden Yıldız, buzağı ve kuzu ishallerinde özellikle ilk müdahale çok önemli olduğunun altını çizdi. Başkan Yıldız, bu tür hastalıklarda izlenilmesi gereken yolları şöyle anlattı: “Yetiştiricilerimizin ishal olan hayvanların durumlarını öncelikle veteriner hekimlere bildirmesi gerekiyor. Bu tür hastalıklarla mücadele edebilmenin en önemli basamağı hızlı müdahaledir. Türkiye’de yıllık 500 bin civarında buza kayıplarını engelleyebilir ve damızlık işletmelerimize kazandırabilirsek, bizim önümüzdeki dönemde hayvan popülasyonu ile potansiyeli açısından bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Bu yüzden bizim için bu dönemde ishal ile mücadele çok önemli. E coli, salmonella, kripto ile beslenmeye bağlı hatalar ve buna benzer rahatsızlıklardan kaynaklı ishali tedavi edebilmemiz için, yetiştiricilerimizin veteriner hekimlere müracaat ederek, konu ile ilgili bir tip tayini yaptırmaları gerekiyor.”

 

VETERİNER KONTROLÜ OLMADAN ANTİBİYOTİK KULLANMAYALIM

Büyükbaş hayvanlarda da zatürre ve verem gibi akciğer rahatsızlıkları üzerine yoğunlaştıklarını anlatan Yıldız, “Bu konuyla ilgili yetiştiricilerimiz iştahsız, öksüren, soluyan, içini döven, ağzı burnu akan, halsiz, durgun ve tüyleri karışmış hayvanlarda rastgele antibiyotik kullanmamaları lazım. Çünkü antibiyotikler et ve süt ürünlerine geçebiliyor. Çalışmış oldukları hekime müracaat ederek özel olarak tedavi süreçlerinin takip edilmesi gerekiyor. Bahar döneminde içerideki hayvanları, dışarı çıkarırken; bit, pire, uyuz, kene ve kıl kurdu gibi parazitlerle de mücadele dönemimiz başlayacak. Yetiştiricilerimiz bu hayvanlara haplama, iğne ve banyo gibi işlemleri yapabilirler” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası