‘Salgın döneminde 4.198 kişilik istihdam sağlandı’

‘Salgın döneminde 4.198  kişilik istihdam sağlandı’

AKKUŞ, AKSARAY’A YAKLAŞIK 100 MİLYON TL’LİK BİR DESTEK SAĞLANDIĞINI AÇIKLADI

Pandemi döneminde istihdam sağlama faaliyetlerini başarılı bir şekilde devam ettiren İŞKUR normalleşme sürecine geçilmesiyle istihdam sayılarını daha da artırdı. Pandemi ile tüm dünyada başlayan ekonomik sıkıntılar istihdam oranlarını olumsuz etkilerken Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) bu zorlu süreçte 4 bin 198 kişiye istihdam sağladı.
‘İŞÇİ VE İŞVERENE YAKLAŞIK 100
 MİLYON TL DESTEK SAĞLANDI’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un koordinasyonunda pandemi sürecinde Aksaray’a yaklaşık 100 milyon TL’lik bir destek sağlandığını da dile getiren İŞKUR İl Müdürü Mahmut Akkuş; “Kovid-19 nedeniyle ilk etapta yaşanan şoku Aksaraylı işverenlerimiz çok kısa bir sürede atlattı. Kısa çalışma desteği, işsizlik ödeneği ve nakdi ücret desteği olmak üzere İŞKUR bünyesi pasif iş gücü programları kapsamında işçi ve işverenlerimize destekler sunuldu. Bu kapsamda Aksaray’a Ağustos ayı itibariyle, gerek 1’inci faz gerek 2’inci ve 3’üncü faz gerekse pasif iş gücü programları kapsamında yaklaşık 100 milyon TL’lik bir destek sağlanmıştı. Şükürler olsun ki artık normalleşme sürecine başladık. Normalleşme süreci ile birlikte sektörler işçi arayışına çıktılar. Bununla ilgili hemen hemen her alanda personel ihtiyacı doğdu” diye konuştu.
‘5 BİN İSTİHDAM
HEDEFİMİZE AZ KALDI’
Pandemi sürecine rağmen yaklaşık 4 bin 198 kişilik istihdamın gerçekleştiğini belirten Akkuş; “Bu çok ciddi bir rakam. Geçtiğimiz yılın sonunda ilimiz için 5 bin istihdam hedefi belirlenmişti. Pandemi dolayısıyla yaşanan olumsuzluklara rağmen şuan ki istihdam rakamlarına ulaşmak normalleşmenin en önemli göstergelerinden bir tanesi. Kısa sürede 5 bin rakamına ulaşacağız. Bir diğer hususta normalleşme sürecine geçen işverenlerimize yönelik işçi ve işveren hissesinin tamamının Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığınca karşılandığı ciddi bir teşvik söz konusu. 4447 sayılı kanunun geçici 26. Maddesi kapsamında uygulanan prim desteği ile pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntı yaşayan özel sektör işverenleri desteklenerek normalleşme süreci hızlanacaktır. Covid -19 gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanan ya da nakli ücret desteğinden yararlanan sigortalıların işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmeleri halinde Sosyal Güvenlik maliyetinin azaltılmasının işverene 3 ay süreyle teşvikten yararlanma imkânı sağlanacaktır” dedi.
 Kısa çalışmanın ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren üç ay süreyle Prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan işçi ve işveren hissesi primlerinin tamamı tutarında prim desteği sağlanacağını aktaran Akkuş, “Gerek istihdamda artış gerekse bu teşvike yönelik ilgi ilimizde normalleşme adımlarının en önemli göstergelerinden biridir. Özellikle tekstil sektörü başta olmak üzere imalat sektöründe de istihdamda ciddi bir artış olduğunu gözlemlemekteyiz. Gerek iş başı eğitim programlarımız gerek mesleki eğitim beceri geliştirme programlarımız, istihdam garantili kurslarımız diğer teşvik ve desteklerimiz doğrultusunda istihdamlar gerçekleşiyor. Sadece işbaşı eğitim programı kapsamında 1100 gencimize farklı sektörlerde istihdam sağlandı bir taraftan mesleki deneyim ve beceri kazanıyorlar bir taraftan iş kazası ve genel sağlık sigortası ile günlük 89 TL cep harçlığı ödeniyor Ayrıca iş Kulübü eğitimi alan istihdam garantili meslek kurslarımızda yer alan annelerimize işte anne projesi kapsamında 95 TL ödenmektedir” şeklinde konuştu.
‘EL BİRLİĞİ İLE GÜZEL
İŞLERE İMZA ATILIYOR’
Bu başarılarının Kovid-19 salgın dönemine rağmen gerçekleşmekte olduğunun da altını çizen Akkuş; “Aksaray Valimiz Hamza Aydoğdu’nun öncülüğünde, milletvekillerimiz, Belediyemiz, TSO ve sektörün temsilcileri ile birlikte çok ciddi gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde de LC Waikiki fabrikasının burada protokol imzalaması 2020 yılının en önemli yatırım adımlarından bir tanesi oldu. Bu yatırımla ileriye yönelik olarak beş bin kişinin istihdamı gündeme geldi. Kısacası pandemi döneminde de ilimizde güzel işlere imza atıldı. Bir taraftan üretim, imalat, devam ediyor. Bir taraftan istihdam devam ediyor’’ ifadesini kullandı. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı