Salgın üretime engel değil

Salgın üretime engel değil

AKSARAYLI ÇİFTÇİLER PANDEMİ KOŞULLARINA RAĞMEN ÜRETİMİ SÜRDÜRÜYOR

Nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray'da bahar mevsimi ile zirai ilaç ve tohum satışları hızlandı. Ziraat yüksek mühendisi Ramazan Akçay,” Zirai ilaç gübre ve tohum satışlarımız bahar sezonu ile hızlandı. Bu kış da havalar biraz kurak geçti. Son yağışlar ise çiftçilerimizi sevindirdi. Şu anda çiftçilerimiz pandemi koşullarında üretime devam ediyor” dedi.
Gübre tohum fiyatları ciddi oranda yükseldi
Çiftçilerin en büyük sıkıntısının giderlerinin yüksek olmasından kaynaklı olduğunu belirten Akçay, “Özellikle kimyasal ve sıvı gübrede yüzde yüze yakın bir fiyat artışları var. Bu da üreticileri ciddi oranda etkiliyor. Geçin yıl taban gübresi 2 bin 500 ile 3 bin TL iken şu anda 5 bin TL buldu. Şu anda şeker pancarı ile çerezlik ve yağlık ay çekirdeği ekimi başladı. Bunun yanında arpa ve buğdayda ise ot ile mantar mücadelesi başladı.
Çiftçiler Çin çekirdeğine yöneldi
Bu yıl Aksaray’da ciddi şekilde çerezlik ay çekirdeği ekimi başladığını aktaran Akçay sözlerine şu şekilde devam etti:  Bu çekirdekler Çin meişeli siyah çekirdek. Tohum fiyatı ise kilosu 150 TL ile 250 TL arasında satılıyor. Yerli İnegöl çekirdeğimize ise çok az talep var. Fiyatı ise 25 ile 35 TL arasında değişiyor. Çin çekirdeği geçen yıl 8 ile 12 TL arasında satıldı. Çin çekirdeğinin beyaz çekirdeğe göre verimi 2 kat daha fazla. Beyaz çekirdekten dekara 200 kilo mahsul alırken, siyah çekirdekte ise 400 kilo civarında ürün alınıyor. Çin çekirdeğinin tek sıkıntısı yerli çekirdeğe göre daha fazla suyu seviyor olması. Çiftçilerimiz genellikle Çin çekirdeğini tercih ediyor. Türk tüketicileri tarafından Çin çekirdeği yoğun talep görüyor. İnşallah bu yılda verimler iyi olur ve geçen yıl olduğu gibi çekirdek de yüksek kazanç sağlanılır. İnşallah çiftçilerimiz bereketli ve hayırlı bir sezon geçirir” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı